Petr Gazdík: Jako starosta jsem se hádal s ministrem Kalouskem

Dříve byl učitelem. Jeho přátelský výraz dává tušit, že mohl být velmi oblíbený. Přesto ho zlákala jako starostu vysoká politika. Má zkušenosti z komunální politiky? Je to výhoda? Možná, nicméně je to úplně jiný pohled. Tento rozhovor vznikal ještě v době, kdy ministr kultury byl ještě ve funkci. A o tom všem jsem si s Petrem Gazdíkem povídal…

Co vás jako starostu přimělo vstoupit do vysoké politiky?
Zjistil jsem, že některé starosti starostů je možné řešit jen změnou některých zákonů. Například rozpočtové určení daní, které bylo nespravedlivě nastaveno ve prospěch čtyř největších měst ČR a ostatní města a obce na něm tratila. Ale i jiné věci, jako je třeba zneužívání sociálních dávek nebo nesmyslná poslanecká imunita, která zbytečně vytváří z poslanců kastu nedotknutelných. To jsou věci, které lze mnohem spíše měnit z postu poslance než starosty.

Jeden vlivný politik ODS kdysi pochválil spojení hnutí Starostů a nezávislých s TOP09 jako dobrý marketingový tah. Jak vnímáte toto spojení vy?
Naše spojení vznikalo dlouhodobě a organicky, už v době, kdy jsem se jako starosta hádal s ministrem financí Kalouskem právě o rozpočtové určení daní. Zjistili jsme, že nejen na tuto, ale i na jiné věci pohlížíme podobně, a to bylo začátkem spolupráce, která vyústila ve společnou kandidátku do voleb TOP09 a hnutí Starostové a nezávislí. Takže to nebyl a není žádný chladný kalkul, ale přirozené spojenectví.

Ministři TOP09 nechodili na jednání vlády. Když by takto nepřišel zaměstnanec do práce měl by absensi. Nebyl to špatný příklad pro občany?
Nechodit na vládu není totéž co nepracovat, naši ministři pracovali, i když na zasedání vlády je zastupovali náměstci. Ti mají všechny potřebné pravomoci a informace, kromě práva hlasovat, to může pouze ministr sám. Myslím, že horším signálem pro veřejnost by bylo, kdyby naši ministři přešli tenkrát hulvátství pana Bátory bez jakékoliv reakce a ze sprostoty by se stala norma.

Vnímáte premiéra Nečase také jako velmi nerozhodného premiéra?
Myslím, že ti, kdo vnímají premiéra jako nerozhodného, ho málo znají. Možná je mate, že ve srovnání se svými předchůdci má méně silácké vystupování.

Jaký je váš názor na causu ministra kultury Jiřího Bessera?
Tato causa se netýká jen pana ministra Jiřího Bessera, ale dotýká se především dobré pověsti hnutí Starostové a nezávislí jako celku a potažmo i celé této vlády. Pan ministr porušil zákon, když neuvedl svou účast v konkrétní firmě, navíc byl v této firmě s osobou, která byla v době založení společné firmy již stíhána za korupci v kauze pohledávek ČKA. Je nepochybné, že míra provinění pana ministra je řádově nižší než provinění jiných ministrů, kteří dosud neodstoupili anebo odstoupili až po veřejném odsouzení. Nicméně my jsme slíbili být jinou politickou silou, u níž má politická kultura vysoké místo a hodnotu, a proto se k té věci chceme postavit zodpovědně. Pan ministr dal svou funkci k dispozici a já osobně jsem zastáncem toho, že by odstoupit měl.

Máte čas také na odpočinek v této chvíli?
Čas na odpočinek nemám už rok a půl, navzdory tomu, že většina občanů zřejmě vnímá práci poslanců jako vysedávání v poslanecké kantýně. Ale aby bylo jasno, nestěžuji si. Věděl jsem, že to nebude snadné – i když že to bude až tak nesnadné jsem nemohl ani tušit.

Četl jsem, že na reformě vydělají nejvíce výšepříjmové skupiny obyvatel. Nemělo by to být obráceně?
Také jsem četl spoustu nesmyslů, ale reformy jsou především koncipované tak, aby díky nim Česká republika ustála stávající období ekonomické nejistoty, které zasáhlo téměř celý svět, a do budoucna si vytvořila tak zdravý ekonomický systém, že ji podobné krize nebudou ohrožovat. Dále je cílem reforem zmodernizovat systém penzí a zdravotnictví tak, aby zohledňoval obrovský pokrok vědy a výzkumu, díky němuž se dnes dožíváme mnohem více let a díky němuž dnes umíme léčit donedávna ještě neléčitelné nemoci. To samozřejmě není možné se stále stejným objemem peněz. Obecně tedy na reformách vydělá celá ČR a tedy její občané. A k vaší druhé otázce – proč by to »mělo být obráceně«? Myslím, že logika, zda přidat nebo ubrat více »chudým« nebo »bohatým« je zvrácená. Přidat, pokud je to možné, se má těm, kdo jsou iniciativní, pracovití, mají nápady, snahu. A mít dostatečně účinný systém podpory pro ty, kdo se z jakéhokoliv důvodu objektivně úspěšně uplatnit nemohou.

Čemu by jste se věnoval, kdyby jste nebyl politik?
Asi své původní profesi, tedy učitelství, mě to – většinou – opravdu těšilo.

Foto: Pavel Veselý