Martin France: Dějepis patřil k mým oblíbeným předmětům

Předloňskou »vánoční Housku« a loňskou »Česko : Slovensko« letos vystřídá již půlkulatý 15. ročník, tentokráte s nálepkou »Duety« a představí se jak klasické dvojice, tak dvojice, které není zcela úplně běžné vidět na pódiích. A tak letos uvidíte například legendární duo Kamelie, které budou na této akci zpívat již potřetí, nebo další dvě úžasné dámy české popmusic Marthu a Tenu Elefteriadu, které naopak zavítají na Housku poprvé, tak jako první český muzikálový Dracula Daniel Hůlka nebo tzv. český zpívající kamionista s drsným hlasem Jiří Zonyga, či blonďatý zpívající sexsymbol Kateřina Brožová. Zazpívají i Jarek Šimek, Pavlína Senič, Martin France, Kamila Nývltová, Vlasta Horváth a řada dalších… A právě s Martinem France jsme si popovídali.


Zajímá vás naše historie?
Historie mě vždy zajímala a zajímá. Dějepis patřil k mým oblíbeným předmětům.

Dokážete si představit, že byste bydlel na hradě?
Úplně v pohodě, jen by se v zimě muselo trochu více přitopit, ale lákalo by mě to.

Byl jste už někdy na hradě Houska?
Posledních patnáct let každý rok a dokonce několikrát do roka.

Co se vám letos povedlo?
Vyprodukovat nový benefiční projekt Země zaslíbená – Říp 2013, další ročník
Dětského dne a koncertu Kdo má rád… v jižních Čechách na Martinském mlýně, galavečer Felixe Slováčka k jeho 70. narozeninám v Lucerně a teď finišujeme s přípravami na 15. ročník koncertu Noc s hvězdami na hradě Houska.

Jaký je váš nejoblíbenější duet?
Líbí se mi třeba Say Say Say od Paul McCarney a Michael Jackson nebo třeba Stevie Wonder a Paul McCartney Ebony and Ivory, ale těch fajn duetů je hodně.

Nazpíval jste několik duetů, který z nich považujete za nejpovedenější a s kým se vám nejlépe zpívalo?
Asi zatím nejzvláštnější duet Anděl spásy mám s Janou Kratochvílovou, líbí se mi zatím můj poslední duet s Martinou Balogovou Naše Zem, naše srdce, ale mám jich více například se Sisou Sklovskou, Markétou Hrubešovou, Šárkou Vaňkovou, který teď boduje v hitparádě na radiu Bonton a teď si třeba zazpívám song Miluju a maluju na hradě Houska společně s Kateřinou Brožovou.

Kdybyste si mohl vybrat, s kým byste chtěl natočit duet?
Nevím… je to vždy otázka osobních sympatií, být ve správný čas na správném místě… Nechám se překvapit, jestli mi do cesty nějaký další duet »spadne«.

Proč jste se rozhodl vystoupit na patnáctém ročníku charitativního koncertu na Housce?
Protože jsem zároveň producentem a zkrátka to tam mám rád. Je tam tak nějak zvláštně hezky tajemně.

Jak prožijete druhou půlku prázdnin?
Převážně na chalupě a zároveň v přípravách na další projekty.

A co chystáte pro své fanoušky do konce roku?
Zkusíme přivést na světlo boží ještě dva nové projekty a určitě natáčení nových písní na mé novinkové CD.

Něco málo z historie hradu Houska…
Hrad byl založen v dekádě 1270-1280 Přemyslem Otakarem II., a to téměř souběžně s blízkým Bezdězem, dokonce stejnou stavební hutí.
Pravděpodobně z rukou Václava II. se dostal do držení Ostrve, pánů z Dubé. Ti v období své největší slávy rozhodovali o trůnu, jakož i o příjmech pokladny koruny.
Hrad vyrostl v lokalitě původně dřevěného, později kamenného hradiště (konec 9. století), které vévoda Pšovanů Slavibor založil pro svého syna Houseka.
Coby vlastníci hradu se na Housce vystřídali, vedle již zmíněných panovníků a pánů z Dubé, Jan ze Smiřic, Hrzánové z Harasova, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Hypolita z Hofkirchenu, rod Kouniců, princezna Hohenlohe a hraběnka Andrássy.
V roce 1924 hrad kupuje prezident Škodových závodů, senátor pan Josef Šimonek. Po opravách byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny.
Poté byl hrad, díky své poloze v Sudetech, do roku 1945 využíván německou armádou, od roku 1950 zde byl umístěn archiv Státní knihovny v Klementinu.
Po dožití střech položeny nové (měděné), plánované noční sanatorium Spolany Neratovice nebylo dokončeno. Hrad byl počátkem 90. let předán Instavu Praha, poté vydán v restitucích původním majitelům.
Těmi jsou pan Ing. Jaromír Šimonek a paní MUDr. Blanka Horová, kteří dnes velice úspěšně napravují výsledky čtyřicetileté péče státu o památku, která je zejména díky původní gotické hradní kapli hodnocena jako přinejmenším středoevropský unikát (malby – přelom 13. a 14. století).
Teprve až současnými majiteli byl hrad Houska (poprvé v jeho dlouhé historii!!!) v roce 1999 zpřístupněn nejširší veřejnosti.

A teď k historii benefičních koncertů…
Zdá se to být až neuvěřitelné, ale benefiční koncert Noc s hvězdami na hradě Houska (www.hradhouska.cz) se poprvé uskutečnil před patnácti lety v roce 1999, kdy byl tento historický objekt po velmi dlouhé době zpřístupněn veřejnosti.
V tomto roce poprvé majitel ing. Jaromír Šimonek společně s redaktorkou Čs. rozhlasu – Region Janou Huzilovou a redaktorkou rádia Impuls Jitkou Vlkovou oslovil zpěváka Martina France (www.martinfrance.cz) a jeho agenturu Martin Production (www.martinproduction.eu), který pochází z tohoto kraje, zda by nechtěl vymyslet nějaký kulturní projekt. A tak společnými silami dcera majitele hradu Zuzana Pavlíková-Šimonková, Martin France a v počátcích i Jana Huzilová začali budovat tvář benefičního koncertu Noc s hvězdami.
Začátky nebyly vůbec jednoduché, ať už ve shánění sponzorů, tak i samotných účinkujících. Hned při prvním koncertě v roce 1999 zde bylo přibližně čtyřicet diváků a to především z řad rodinných příslušníků a kamarádů. Ale postupně přibývalo jak sponzorů, i když z počátku po tisícových částkách, tak i jména interpretů začala být čím dál tím víc zvučnější.
Tehdy byl hrad ještě v polorozbořeném stavu, chyběli podlahy, okna dveře a právě v té době při prvním ročníku tohoto benefičního koncertu se zde poprvé představili zpěvák Martin France, zpěvačka Tanja, herec Roman Vojtek a tehdejší moderátorka TV Nova Gabriela Bártíková, kteří zároveň přespali v tomto tajuplném hradě v Loveckém salonu na hliněné podlaze. Od té doby už uplynulo ale spousty vody a na hradě Houska vystoupily naše najvětší pěvecké hvězdy…

Foto: Martin Production


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353