Klavíristka Jitka Čechová: Brahmsova hudba nám dává volnost!

Renomované a kritikou vysoce oceňované Smetanovo trio po dokončení nahrávky kompletních trií Antonína Dvořáka logicky navazuje integrálem díla Johannesa Brahmse. U příležitosti vydání nového alba jsme si povídali s klavíristkou Jitkou Čechovou.

S klavírem si Brahms vysloužil obdiv již v dětství, často byl sám prvním interpretem svých skladeb. Mezi prvním triem, jež Brahms psal jako dvacetiletý, a tím posledním se rozprostírá téměř čtyřicet let skladatelova života. Pociťovali jste tento časový rozptyl i při jejich nastudování pro novou nahrávku?
Brahms má svůj nezaměnitelně jasný rukopis. Již jeho rané skladby jsou snadno mezi romantiky rozpoznatelné. V konkrétním případě jeho klavírních trií nutno dodat, že jeho první trio H dur op. 8 prošlo pár let před smrtí významnou autorskou revizí. Vývoj v kompozici trií směřuje spíše k oproštění od velkého symfonického zvuku, k jednoduchosti a geniální střídmosti vyjádření. Jádro ovšem u Brahmse zůstává, žádné nelogické experimenty se u něj nekonají. Brahmsova hudba je nám velmi blízká, cítíme se ohromně svobodní při její interpretaci, ovšem pochopitelně pokud se chceme dostat až do samotné hlubiny citově emočního náboje Brahmsova díla, je nutno do interpretace vložit vše – fyzicky i psychicky, což je nejnáročnější při natáčení, kdy člověk nesmí ani na chviličku z nasazení polevit.

Hostem Smetanova tria na nahrávce je klarinetistka Ludmila Peterková a hornista Přemysl Vojta. Proč padla vaše volba právě na tyto muzikanty?
Jednou z hlavních premis Smetanova tria je absolutní interpretační soulad mezi jednotlivými hráči. Při hledání spolupracovníků pro tento projekt jsme si vytýčili jasný a logický cíl. Najít takové muzikanty, kteří díky výrazově hudebním a zároveň špičkovým instrumentálním schopnostem vytvoří s hráči Smetanova tria harmonický celek. A to si myslíme, že se v případě Ludmily Peterkové a Přemysla Vojty skvěle podařilo. I nahrávání s těmito mistry svých nástrojů probíhalo ve vzájemně inspirativním duchu. Přestože nahrávání CD vyžaduje obrovské úsilí, přinášela tato práce všem radost.

Co nového Smetanovo trio připravuje v závěru letošního roku a co vás čeká v roce 2013?
Novoročně v příštím roce jedeme do Švýcarska a hned vzápětí nás čeká Francie, poté Anglie, USA, Japonsko, Jižní Korea a Čína. Z českých koncertů jmenujme za všechny vystoupení na festivalu Dvořákova Praha, Festivalu Emmy Destinnové a v komorním spolku České filharmonie.

Foto: www.supraphon.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353