Holzmann duo: Bez lásky se žít nedá, pouze přežívat

V sobotu 9. června 2012 se uskuteční druhý ročník benefičního koncertu a Dětského dne Kdo má rád… na Martinském mlýně v obci Hrádek u Trhových Svinů na Českobudějovicku. Dětský den začne ve 13 hodin a vstup na něm bude zdarma. Benefiční koncert bude probíhat od 18 hodin a vystoupí na něm řada populárních zpěváků i Holzmann duo, tedy David Šír a Miroslav Reil, které jsme vyzpovídali.

Co se vám vybaví jako první, když se řekne slovo LÁSKA?
David Šír: Štěstí.
Miroslav Reil: Těch věcí se vybaví v jediný okamžik tolik, že vybrat tu jednu jedinou by bylo velice nespravedlivé a pokořující pro ty ostatní – nezmíněné. Zkrátka se mi vybaví soubor krásných vzpomínek na úžasné chvíle v mém životě, které sebou nesou krásný a hřejivý pocit vyplněný různými vůněmi a melodiemi. Toto slovo by nemělo zůstat zastrčené někde na dně našich duší, ale mělo by být proměněno v nehynoucí součást našich osobností, abychom se stali lepšími a krásnějšími bytostmi tak, jako se to stává mně, když jsem po boku mojí LÁSKY.

Co pro vás v životě vůbec znamená láska?
David Šír: »To« pro co má smysl žít. Žít pro člověka, o kterém víte, že žije pro vás. Poznat podle zapípání smsky, že je od něj. Může Vám přijít deset smsek a všechny zapípají stejně. Ale vy prostě víte, že TAHLETA je od něj. Vědět přesně a bezpečně, že zrovna v určitý moment – i když jste každý jinde – a když si na toho člověka přes den vzpomenete, tak prostě víte, že právě v tu stejnou chvíli on myslí na vás. Nemusíte o tom přemyslet, nepotřebujete na to důkazy, nemusíte se ho na to večer ptát, prostě to víte. Láska pro mě znamená dát úplně všechno a nechtít za to na oplátku vůbec nic. Pokud je to tak oboustranné, tak potom je život s láskou absolutní ráj na zemi.
Miroslav Reil: Životní energii, víru a nezbytnou součást mého bytí, a to jak fyzicky, tak i duševně. Žít život po boku někoho a pro někoho je největší životní štěstí, které mě může potkat.

Dokázali by jste žít bez lásky?
David Šír: Jsem osmadvacetiletý, nezadaný kluk. Mám milující rodinu, pár dobrých kamarádů, ale tu lásku po které toužím celý život a o které se mi v noci zdává, tak tu nemám. Takže, i když mám pár lidí, kteří mne mají rádi, tak vlastně žiju bez lásky. Jsem sám a žiju, takže ano dokázal, ale stojí to za…
Miroslav Reil: Bez lásky se žít nedá, pouze přežívat. A věřte mi, že vím o čem mluvím.

Věříte na lásku na první pohled?
David Šír: Ano. Je hodně výjimečná, ale ano. Prožít ji je jako spatřit na vlastni oči Halleyovu kometu. Podaří se to jen pár vyvoleným a stává se to (pokud mate kliku) tak jednou za život.
Miroslav Reil: Láska na první pohled je bezpochyby skutečnost. Když se jen tak, letmo rozhlédnete kolem sebe, někde ve společnosti, v přírodě nebo kdekoliv chcete, tak ruku na srdce, kdo může říct, že nezažil ten pocit, kdy se jeho nitro rozvlnilo poletujícími motýly, hlava se zatočila a kolena se mimoděk podlomila? Ano, na lásku na první pohled věřím, jen by ten pohled neměl být do zrcadla. Alespoň ne tak často.

Co všechno jste ochotní pro lásku udělat či obětovat?
David Šír: Pro svou lásku jsem ochotný, připravený a hlavně z vlastní zkušenosti vím, že schopný snést modré z nebe. Měl jsem v životě to štěstí potkat opravdovou a skutečnou lásku. Teď už bohužel skončila a skončila špatně, ale nelituji ji. I když to na konci bolelo víc než přejetí náklaďákem, tak stála za to. Ale každopádně jsem zjistil – a tomu skutečně věřím – že láska je opravdu, ale opravdu ta absolutně nejsilnější moc na světě. Kam se hrabou zbraně a bomby a stroje… Skutečná láska dokáže milionkrát víc než cokoliv jiného co znám. Pro svoji lásku jsem byl schopný přes noc vypěstovat zlatou růži nebo pro ni rozbít pěstmi betonovou zeď.
Miroslav Reil: Jelikož by člověk bez lásky byl jen další živočišný druh na této planetě, pak by měl ze své podstaty pro lásku udělat vše. Vše co láska vyžaduje a člověka činí lepším. Proto já bych klidně pro lásku udělal nebo obětoval… pokud by to bylo nutné… třeba… Prosím další otázku.

Proč vystoupíte na charitativním koncertu Kdo má rád…?
David Šír: Moc rád podpořím děti, které to nejen potřebují, ale které si hlavně zaslouží mít bezstarostný život. A pokud ho nemůžou mít úplně bezstarostný, tak jestli mohu aspoň malinko přispět k tomu, aby ho měly aspoň o trošku jednodušší nebo aspoň malinko pohodlnější, tak to udělám rád a hned.
Miroslav Reil: Jednoduše proto, že lidi, kteří vystoupí společně se mnou, mám v hluboké úctě a mohu říci, že i rád. A pokud moje vystoupení potěší nejen moje spoluúčinkující, ale samozřejmě i co nejvíc diváků a posluchačů, pak to bude ten nejhezčí start do letní sezóny nejen pro mě, ale doufám, že i pro Dětské a novorozenecké oddělení nemocnice v Prachaticích, pro které bude výtěžek této akce, stejně jako v loňském roce věnován. Tím, že jsem byl osloven pro tento projekt, jsem si splnil svůj tajný sen – žít nejen pro své blízké, ale žít a pracovat pro ty nejmenší a nejvíc potřebné, malé děti.

Koho nebo co máte v životě nejraději?
David Šír: Koho? Asi svoji maminku. Svoje sestry, které žijí v JAR, jejich nádherné děti – moji neteř Megan a moje dva synovečky Aytona a Adámka, kteří jsou jako moje vlastní, svého tátu…
Co? Filmy, divadlo, herectví, stát na jevišti, bavit lidi, rozesmát nebo rozplakat sál…
Jinak miluju USA. Hlavně New York a Los Angeles, ale prostě celou Ameriku jako takovou. Nedám na ni dopustit.
A pak samozřejmě – asi jako každý chlap – miluju dobré jídlo, sex, a spánek.
Miroslav Reil: Budu asi staromódní, ale jsou to moji rodiče a přátelé, oni jistě vědí, které mám na mysli. A mojí terasu s kytkami a výhledem.

Jak prožijete letošní léto?
David Šír: Pracovně a hlavně přípravně. Přes prázdniny budu připravovat velké Galashow při příležitosti 10. výročí úmrtí Felixe Holzmanna. Ve čtvrtek 13. září letošního roku to bude přesně deset let co nás tento legendární komik opustil a já jsem se rozhodl, své představení Včera, dnes a zítra upravit a představit jej divákům v jednom ojedinělém estrádním večeru plným hvězd, vzácných hostů, scének, hudby, humoru, a pevně doufám, že se nám podaří, společně s diváky, důstojně uctít památku na pana Holzmanna a jeho nesmrtelné dílo znovu živě připomenout. Galavečer se bude konat v Metropolitním divadle v Praze ve čtvrtek 13. září. Více bližších informací najdou diváci již brzy na mých stránkách www.davidsir.com.
Miroslav Reil: Já doufám, že tak hezky jako léto předchozí. A že se mnou bude stále láska.

Co nového připravujete na podzim pro své příznivce?
David Šír: Kromě výše zmíněného vzpomínkové Galashow, také další šňůry představení Včera, dnes a zítra, a jinak připravuji divadelní adaptaci jednoho kultovního českého filmu. Ale neprozradím ani název, ani režiséra. Mohu ale diváky ujistit, že ten film dobře znají a že ho viděl celý národ. Myslím, že by divadelní adaptace tohoto příběhu mohla mít na české divadelní scéně úspěch. Ale víc zatím neprozradím.
Miroslav Reil: Společně se svým kolegou připravujeme galapředstavení k desátému výročí úmrtí Felixe Holzmanna. Přes léto se mi doufám povede dokončit scénář k nové divadelní hře, kterou dávám dohromady se svou kolegyní Míšou Fišarovou, a také se chystám vyrazit na turné po českých školách a školkách s programem česko-anglického výukového divadla. Nesmím zapomenout na nové představení divadelních aktovek, které budu uvádět na Komorní činohře malé scény Divadla pod Palmovkou – Hovory o . . . / Ondřej Kraus; Past na myši / Agatha Christie; Šest ran do černého / Aldo Nikolaj; Drábské dovádění / Miroslav Reil, Michaela Fišarová.
Tak snad se někde uvidíme.

Foto: Martin Production