David Frej: Nejsme noční zvířata, směny nám nesvědčí. A ženám už vůbec!

MUDr. David Frej je lékařem, který vystudoval ayurvédskou medicínu a pracoval také jako klasický internista. Ve své knize se zabývá biologickými hodinami a je to kniha velmi precizně zpracovaná: přesto vybízí k dalším otázkám…

df-foto_(7)

Úplně na začátek se zeptám, jak dlouho vám trvalo napsat tuto knihu, která je velice obsáhlá, ač jste ji původně zamýšlel jako obsahově méně rozsáhlou… Čím nakonec tak nabobtnala…?

V průběhu let jsme si vytvořil svůj léčebný systém. Kromě východní medicíny jsem se začal seznamovat s oborem chronomedicína, který se vyvíjí od 50. let minulého století. Tam jsem našel celou řadu zajímavých informací, které se nerozporují, protože vycházejí z přírodních principů. Jde o to, že tak, jak funguje náš organismus, vychází z nějakých zákonitostí, které zejména odpovídají tomu, jak na nás působí světlo a tma. Čili základním principem je den a noc. Neustále se opakující rytmus 24 hodin, který má výrazný vliv na všechno kolem nás a u nás, na náš organismus, tzv. vnitřní časový systém. A ten reaguje nejvíce na světlo.

Své otázky nyní budu mířit na ženské zdraví. Nejvíce mne asi zaujala informace o dvacetiminutovém spánku, pokud trpíme na migrény. Přiznám se, že je to fenomén, který je možná rozporuplný. U někoho tento spánek může migrénu vyvolat…? A pokud opravdu funguje, zajímalo by mne, na jakém principu ulevuje tento odpolední spánek od rizika, že nás stihne migréna?
V mé praxi se mi podařilo již u mnoha žen vyléčit migrénu. Západní medicína migrény nevyléčí, jen udržuje léky nazvanými triptany bludný kruh. U migrén je léčba individuální, spočívá ve vyloučení některých spouštěčů ve stravě, potlačení chronického zánětu (o kterém je má nová kniha Zánět-skrytý zabiják), a také odstranění deficitu spánku. Odpolední spánek nesmí trvat déle než 20 min, pak se propadáme do hlubokého spánku, který přes den škodí. Potlačení únavy a potřeby krátkého spánku odpoledne je ovšem škodlivý.

Ženy, muži a práce na směny. Které z těchto pohlaví snáší hůř noční směny a proč?
Spíše asi ženy, z hlediska nastavení imunity a hormonů, Dá se říci, že většinu nemocí, též rakovinu, která je hodně svázaná s časovým systémem. U žen dlouhodobě pracujících v nočním provozu se může vyskytnout rakovina prsu. v severských zemích je dokonce nemoc z nočních směn uznána jako nemoc z povolání, ale, protože máme určité chronotypy, hůře to snáší skřivani, u kterých ponocování je utrpením. Výzkum ale rovněž potvrdil vyšší výskyt leukémie u pilotů, pokud létali na dlouhé vzdálenosti. Také se u nich více projevovala rakovina prostaty. Významný negativní faktor je nepravidelnost v životě, zrychlený životní styl a stres. Psychická onemocnění, jako deprese, úzkosti, strach budou v průběhu příštích deseti let považovány za třetí nejčastější příčinu pracovní neschopnosti. Jejich nárůst je skutečně alarmující.

df-foto_(9)

Zrovna u těchto pasáží o nočních směnách jsem propadala zoufalství, kam jsme jako lidstvo klesli… a napadlo mne, dá se odhadnout, kolik generací by muselo trvat, aby si lidský organismus dokonale zvykl na podobně nevyrovnaný životní styl? Aby pak takto porušený biologický rytmus lidského organismu už nebyl vnímán jako škodlivý, ale tělo na něj bylo plně adaptováno?
Podle toho, co o biologických rytmech vím, si tělo nezvykne na nepravidelnost a ponocování nikdy. Pravidelnost a dostatečný spánek v noci je základním faktorem dlouhověkosti a zdraví již popsané 2500 let. Biologické hodiny, teď mluvím o lidech, jsou nejvíce ovlivněny světlem přes zrak. Světlo působí na různé neuropřenašeče, které se podílí na přenášení světla do mozku. Jeden z nejdůležitějších hormonů, který ovlivňuje organismus, je melatonin. Vzniká v šišince a říká se mu hormon spánku, i když spánek není jeho jedinou úlohou. Jedna z hlavních funkcí je navození spánku, které se u lidí začíná projevovat po deváté hodině večer. My jsme denní tvorové a některá zvířata noční, ti jsou tomu uzpůsobeni, my ne. Nám se spánkový hormon melatonin vylučuje jen v noci.

Menstruace a premenstruační syndrom: lze se mu nějak bránit v době, kdy v podstatě nemáte možnost se stáhnout do ústraní v a tuto náročnou dobu energii nedávat ven, ale shromažďovat ji pro sebe? Uvádíte světelnou terapii a pohyb ve vhodnou dobu. Co když ani tohle není možné,… co nějaké bylinky?
Menstruace hodně souvisí s psychikou a stresem. Doporučuji se naučit hluboké dýchání, např., z jogy (v červnu pravidelně pořádáme relaxační týden s kundalini jogou, zaměřené mimo jiné i na cviky na hormonální systém, ) a podpořit hormonální systém bylinami které používám-na bolestivou menstruaci. Kontryhel, na nepravidelné a silné krvácení a PMS pak chřest hroznovitý nazývaný šatavari a kombinaci bylin na hormonální systém, kterou používám pod názvem Zdraví pro ženu.

Proč dnešní ženy tak špatně prožívají menstruaci? Průjmy, silné krvácení, nevolnost, zvracení, bolesti hlavy – je toho tolik! Čím víc nad tím přemýšlím, tím méně mi to připadá jako přirozený stav…
Jak se dozvíte ze starých spisů moudrých starověkých lékařů, menstruace by žena neměla vykonávat žádnou náročnější psychickou a fyzickou činnost. V dávných dobách se ženy scházely v ústraní, kde spolu sdílely ženské dny, vyprávěli si příběhy, relaxovaly. Dnes na to nikdo nebere ohled. Hlavním viníkem je stresová moderní doba, se špatnou stravou, deficitem spánku a nepravidelností.

bio_900 – kopie (2)300 x

Co tolik oblíbená hormonální antikoncepce? Je její účinek kromě »neplodnosti« také na to, že biologické hodiny ženy pracují jinak, než té, která ji neužívá?
Hormonální antikoncepce je škodlivá. Jedinou relativně neškodlivou antikoncepcí je mechanické tělísko, které nebrání menstruaci. Metody, kdy se zastavuje menstruace, neumožňují, aby škodliviny menstruační krví odcházely z těla. Menstruace je mimochodem jedním z faktorů, proč se ženy dožívají vyššího věku než muži.

Velmi mne zaujalo vaše studium ayurvédy… nechystáte nějakou knihu, která by se věnovala jen zdraví ženy z tohoto něžného a vyrovnaného pohledu? Abychom se mohly hýčkat…
Jak jsem zmínil, ájurvéda netvoří základ mé léčby, i když používám některé byliny a diagnostiku podle pulzu, která je velmi cenná. Z ájurvédy nabízíme semináře (blíže na: www.advana.cz), jeden z nich bude v březnu 2016 zaměřen přímo na ženy a jejich zdraví. Na svém webu www.dr.frej.cz mám pak různé zajímavé články. Jinak v naší nabídce knížek a DVD na najdete i témata zaměřená na ženy, například protože podle mých zkušeností je hlavním viníkem všech současných civilizačních nemocí Zánět, považuji léčbu chronického zánětu za naprosto zásadní. Tomu se věnuje i má nová kniha Zánět-skrytý zabiják, o které můžeme mluvit zase příště.

A to si pište, milí čtenáři, to budeme…

Zdroj: www.popelky.cz

Foto: archív MUDr. Davida Freje