Alue K. Loskotová: Kreslím srdcem

Alue K. Loskotová oslavila teprve své devatenáctiny, ale za sebou má již mnoho. Pár dní »novou« knižní prvotinu, ale hlavně několik let fungování úspěšného ezoterického blogu, na kterém je čas od času k vidění i její velmi talentované kreslířské umění. A nejen o jejích osobitých kresbách elementárních bytostí si s ní budeme povídat.

Vím, že vaše civilní jméno je jiné a jméno Alue, Aluš, Aluška… berete jako to pravé, to, které vystihuje vaší podstatu? Jak k vám přišlo?
Tímto jménem na mě volaly neznámé hlasy, když jsem byla malá. Později mi toto jméno předala jedna paní na našem prvním a bohužel posledním setkání. Tehdy jsem jí moc padla do oka a ona se hned rozhodla, že mi udělá na místě automatickou kresbu a zjistí mi jméno. Když mi pak dala do ruky papír s nápisem »Alue«, vzpomněla jsem si hned na to dávné volání a byla jsem v šoku. – Kdybych tehdy věděla, že jsou to andělé, určitě by se mi jako dítěti žilo lépe a prozření by přišlo dřív. Dodnes jsem té paní za toto postrčení vděčná a vždycky budu.

Má takové jméno každý a jak se k němu případně přes ty andělské kanály dostat?
Tohle zajímá většinu lidí, kteří se snaží kontaktovat anděly. Samozřejmě každá duše má nějaké jméno. Toto jméno se určí podle rezonance dané bytosti, protože každé písmeno má vlastní energii. Takzvané »duchovní« jméno se tedy dá zjistit jednoduše přes automatickou kresbu, anebo se na něj stačí zeptat andělů, na tuhle otázku odpovídají rádi a bez problému. Nemyslím si, že je nějak moc důležité znát tohle druhé jméno, ale když má třeba někdo své křestní spojené se špatnými věcmi, jako já, může to pro něj být dobrá volba na přezdívku, nebo umělecké jméno, na které se dá přejít dle libosti.

Jak? Musím použít rituál nebo stačí chvíle klidu a upřímná prosba o napojení…?
Ano, stačí to druhé. Andělé žádné rituály nepotřebují. Rituály patří černé magii a s tou nemají andělé nic společného. Potom záleží jenom na člověku, jestli bude chtít poslouchat, nebo ne. Někdo se nedostane ani k té prosbě, protože se bojí. – Stačí si v klidu sednout, relaxovat a vyslat myšlenku s čistou hlavou. O nic složitého nejde. Ti, kteří nic neslyší, zkrátka slyšet nechtějí, nebo se slyšet bojí, ale i na tom se dá pracovat.

Nejen andělé jsou motivy vašeho kreslení, ale i různé víly a elementární bytosti, nejčastěji z přírody. Dalo by se říci, že když jde Alue K. Loskotová do přírody, vidí úžasnou scenérii nádherných a něžných entit?
Nemám zapnuté radary neustále, to bych za chvíli ulétla hlavou do oblak. Ze začátku jsem viděla bytosti pořád a všude, až jsem si nakonec uvědomila, že i tohle škodí, když je toho moc a začala jsem tahle vidění otevírat, jen když to sama doopravdy chci. Takže nevidím na příkaz, ale jen podle svého přání. A i když se to může někdy zdát divné, ne vždy mám náladu si povídat s bytostmi, když jdu do lesa. Někdy chci být prostě jen sama se sebou a se svými myšlenkami, jindy jdu zase do lesa cíleně, protože opravdu něco potřebuji, nebo chci společnost bytostí z jiného světa. Je to podle potřeby. Například se po bytostech nedívám, když jdu s někým. Na tohle člověk potřebuje svůj klid, a když se náhodou zmíní tomu druhému, že za bukem na nás kouká nějaký zelený mužík, tak to toho druhého akorát rozhodí a někdy i poleká. Někdy zase bytosti vykládají vtipy a dělají si z různých věcí srandu. A když se tomu člověk najednou začne smát v přítomnosti někoho druhého, velmi špatně se to vysvětluje.

Jak se cítíte při kreslení, je to pro vás relax nebo naopak »vybíječ stresu«?
V minulosti, když mi někdo v životě opravdu hodně ublížil, občas jsem nakreslila obrázek, do kterého jsem tu bolestivou emoci vrazila, ale jinak je to pro mě odpočinková záležitost. Pár depresivních obrázků z minulosti mám, ale připomínají mi věci, na které myslet nechci, tak na ně moc nekoukám. Radši prohlížím ty barevné a veselé. Většinou se snažím vystihnout svoji náladu v danou chvíli, kdy kreslím. Podle toho také nazývám své obrázky a posledních pár let, kdy se mám moc dobře, je to samá barvička a úsměv, tak jsem za to ráda.

Co vás na dnešním světě a v tomto žití nejvíce stresuje?
Já nežiji ve stresu, ale spíš ve zklamání. Štve mě, jak jsou lidé neskutečně líní a jak se pořád všeho strašně bojí. Všechno chtějí zadarmo, přitom sami by si nechali pro korunu koleno vrtat. Když už něco zdarma dostanou, tak si toho neváží a nakonec vás ještě pomluví, že jste nedali víc, nebo že to zdálo za starou bačkoru. Vadí mi, jak jsou lidé líní sami přemýšlet a hledat a jak strašně závidí lidem, co něco dokázali, místo aby se inspirovali a taky se pokusili jít za svými sny. – Nežiji ve stresu, ale jsem zklamaná chováním lidí, které pozoruji každý den. Například co jsem vydala knihu, tak je to samé: ,,Jojo, taky bych někdy chtěl nějakou napsat… hm, taky jsem o tom vždycky snil…“ – A já si říkám ,,Sakra, tak proč do toho nešli? Proč o tom jen fantazírují?“ – Lidé mají sice sny, ale jsou jim k ničemu, protože se většinou nesnaží je plnit.

S těmito slovy mohu jen souhlasit. Ale zpět k obrazům: A máte třeba někdy pocit, že váš obraz má nějaké poslání? Že ho musíte někomu dát, že energii, kterou do něj vkládáte, vkládáte i pro někoho jiného?
Ani ne. Já na papír vkládám hlavně úryvky z mého nitra. Párkrát jsem se pokoušela o portrét a to jsou snad ty jediné chvíle, kdy jdete za daným člověkem a doufáte, že ho potěšíte a že si možná ten obrázek bude chtít nechat. Jinak kreslím sama pro sebe, dávám průchod svým emocím a představám bez ohledu na okolí… Hodně blbé jsou totiž ty situace, kdy za někým jdete celá natěšená a on to pak neocení. Člověk by neměl své štěstí zakládat na jiných lidech, ale na sobě. Protože jednou zafouká vítr, lidi odvane, radost pak zmizí a můžete začít znovu.

Hm… to je stará známá pravda, ale přesto se zeptám… jaké máte vůbec ohlasy na své obrazy?
Z devadesáti procent lidé říkají, že jsou mé obrázky krásně optimistické, veselé a že se na ně moc dobře kouká, že zlepšují náladu. Pak jsou tu ti »inteligentní lidé s vysokými školami«, kteří tomu strašně moc rozumí a nazývají moje obrázky za »nevystavitelné naivní umění«. – To mě nedávno panečku pořádně dožralo, když jsem měla slíbenou výstavu a nakonec se dozvím tohle. Dneska moje »nevystavitelné naivní umění« zdobí stránky mé knihy a lidem se to moc líbí, takže na tyhle ponižující řeči nedbám. Když se podívám, co dneska visí za »moderní umění« v galeriích, chce se mi brečet. Raději budu nevystavitelná a naivní, než dělat rýhy drátem do pocákaného plátna a nazývat to uměním, nebo nedej bože dělat sochy jakýchsi monster, ze kterých trčí jakési bodliny. Nikdy mě u tvorby mé i jiných lidí nezajímala reálnost, vždy jsem dávala přednost věcem, které jsou povzbuzující a ve kterých je určitý otisk něčeho hezkého, z nitra autora. Když umělec do nějakého obrazu vrazí svoji depresi, měl by ho jít někam schovat, nebo rovnou zakopat či spálit, ale ne to vystavovat a ještě chtít prodávat. – Proč?? Hnus a utrpení je tu všude kolem nás, umění má lidi těšit, tak proč propagovat dekadenci a deprese?

Chodíte se na své obrazy třeba sama dívat a vnímat jejich energii? Nebo pro samotného autora už zůstane po tvorbě brána energií uzavřená?
Někdy si pěkně sednu se svými obrovskými šanony a prohlížím si kresby jednu po druhé. Líbí se mi, jak se každý rok viditelně zlepšuji a jak jsou moje obrázky pořád veselejší a technicky lépe zvládnuté. Jsem takový samouk, snažím se zlepšovat a mám radost, když to můžu vidět a porovnávat. Když člověk kreslí hlavně sám pro sebe a pro svoji radost, tak je samozřejmě úžasné si ty šanony vytáhnout a prolistovat. Je to pro mě jako vstoupit do chrámu své vlastní duše, kde je mi dobře a kde se cítím smířeně a v klidu.

Zkoušela jste někdy automatickou kresbu?
Zkoušela, ale už je to tak pět let. Pak jsem to pověsila na hřebíček. Ne, že by to nefungovalo, jenomže na co bych měla dělat nějaké počárané výjevy a pak v nich hledat vzkaz, když se můžu andělů zeptat přímo? Prostě si ho zavolám a on mi to řekne, nebo mi to ukáže. Na co to dělat oklikou? A když mi to spojení výjimečně nějak nejde, vytáhnu si andělské karty, takže automatická kresba se u mne projevila jako docela zbytečná věc, přestože pro mnoho lidí může být skvělá a já samotná s ní mám velmi dobré zkušenosti, jako třeba tehdy s tou paní, co mi připomenula mé jméno. Komunikaci s anděly nechávám raději na osobní rovině a papír nechávám svojí duši.

Foto: www.projekt-baraka.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353