Vyhazování jídla kvůli vzhledu je neekologické i neetické! Rohlik.cz fandí »ošklivkám« i »křivákům«

V polovině července 2018 se v nabídce největšího tuzemského online supermarketu Rohlik.cz již třetím rokem objevily i tzv. »křivé« potraviny. Tedy ovoce a zelenina, která pro své vizuální nedostatky nevyhovuje normám většiny domácích maloobchodních řetězců, po chuťové stránce či po stránce obsahu živin a vitamínů však za »rovnou« či »pohlednější« zeleninou nijak nezaostává.

Tomas Cupr foto 3

Plýtvaní jídlem je neekologické hned z několika důvodů. Zemědělská produkce vytváří velké množství skleníkových plynů, vyhazováním jídla pak přichází vniveč
i využitá zemědělská půda, voda použitá na zavlažování, hnojiva, chemikálie, pohonné hmoty a lidská práce. „Vyhazování jídla kvůli vzhledu je jednoduše neekologické a neetické. Proto je nutné hledat možná řešení, jak využít co největší procento vyprodukovaných potravin,“ říká zakladatel společnosti Rohlik.cz Tomáš
Čupr (na snímku). Jak mají jednotlivé druhy ovoce a zeleniny vypadat, v současné době určují normy obchodních řetězců, které jsou přísné, pro každý řetězec odlišné a neveřejné. Hodnotí se barevnost, tvar i zakřivení. Malé procento nevyhovující produkce putuje do zpracovatelských podniků či do maloobchodní sítě, kde nejsou tak přísné nároky. Nejjednodušším řešením ale bývá úrodu zaorat či zkompostovat. Kupříkladu u brambor se podle některých zemědělců kvůli vzhledu vyřadí 20 – 30 procent sklizně, u mrkví sítem neprojde až třicet procent. Odchylky od ideálu jsou obvykle minimální, přitom výživová hodnota plodin je stejná.

Osklive jablko

Důvody, proč jsou výpěstky vyřazovány, jsou často bizarní. Špatný odstín slupky jablka, příliš velká hlávka květáku, nerovnoměrně oranžová mrkev, příliš dlouhá stopka papriky atd.“

Za zařazování této zeleniny do běžného prodeje se po celém světě přimlouvá celá řada organizací. V Česku jej například podporuje sdružení Zachraň jídlo, s níž Rohlik.cz dlouhodobě spolupracuje se svojí aktuální kampaní Jsem připraven. „Podle Organizace pro výživu a zemědělství OSN se kvůli vzhledu vyhodí až dvacet procent zemědělské produkce. Důvody, proč jsou dnes výpěstky vyřazovány, jsou ale často bizarní. Špatný odstín slupky jablka, příliš velká hlávka květáku, nerovnoměrně oranžová mrkev, příliš dlouhá stopka papriky, atd. Při posuzování kvality zemědělských výpěstků je tedy kladen větší důraz na estetiku, než na chuťovou kvalitu a výživovou hodnotu,“ píše sdružení ve své veřejné výzvě s názvem Překážky a příležitosti pro využití »křivé« zemědělské produkce.

Tomas Cupr foto

Říká se nesuď knihu podle obalu. U zeleniny a ovoce to platí dvojnásob.
Z nerovnoměrně zbarvené mrkve či hlavičky květáku podivného tvaru se dá vytvořit stejně zdravé, chutné a hodnotné jídlo jako z vizuálně možná o něco atraktivnější zeleniny. Je nutné se v tomto ohledu zbavovat zaběhlých předsudků,“ uzavírá
Čupr. Od 16. července tak Rohlik.cz prodává tuto křivou zeleninu: mrkev, okurku hadovku, okurku polní, brambory, cibuli, česnek, kedlubny, cuketu, petržel a rajčata. Na podzim pak do svého sortimentu zařadí i »ošklivá« jablka, která jsou však stejně chutná a bohatá na vitaminy, jako ta tradiční z jiných řetězců.

Odkaz na studii nadace Zachraň jídlo:

http://zachranjidlo.cz/wp-content/uploads/prekazky_a_prilezitosti.pdf

O www.rohlik.cz:

Rohlik.cz je internetový supermarket, který doveze potraviny, drogerii i domácí potřeby kamkoliv po Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Pardubicích, Jablonci a Liberci v den objednání. Cílem Rohlik.cz je nabídnout co nejjednodušší a nejrychlejší cestu ke každodenním nákupům a tomu přizpůsobuje veškeré služby. Na přehledném webu mohou zákazníci nakoupit kompletní nákup do domácnosti, navíc si zde mohou označovat své oblíbené položky a zrychlit si tak pravidelné nákupy. Zároveň mohou volit z mnoha metod platby včetně možnosti zaplatit až za dva týdny po dodání službou Twisto. Rohlik.cz nabízí špičkové služby v podobě rychlého dodání (už od 120 minut od objednání po Praze a Brně, do ostatních měst v řádu hodin), vynesení nákupu do patra nebo zákaznickou podporu sedm dní v týdnu. Aktuálně je v sortimentu Rohlik.cz cca 12000 položek. Za Rohlik.cz stojí Tomáš Čupr, zakladatel Slevomatu a DameJidlo.cz.

Krive rajce Kriva paprika Kriva okurka II Kriva mrkev Kriva brambora

Od začátku roku 2018 vytvořil Rohlík.cz spolu s projektem Sklizeno nové investiční centrum pro podporu pěstitelů a producentů potravin pod názvem My Food Centrum.

Foto: www.rohlik.cz