Vánoce přicházejí… Šťastné a máslové!

Cukroví, vánočka, zásmažka do zelňačky, kapr na másle, a dokonce i řízek… Bez „bílého zlata“ kuchyně se zkrátka o Vánocích správná hospodyňka neobejde! Do tradičních pokrmů patří poctivá klasika v podobě másla. Vsázely na ni už naše babičky… Jak je to ale s jeho vlivem na zdraví? A jaké máslo si vlastně vybrat?

Necelých dvacet kilometrů severně od Prahy, v těsném sousedství Libčic nad Vltavou, leží malá obec Máslovice. Nemá ani čtyři stovky obyvatel, zato se může pyšnit unikátem, který nikde ve střední Evropě nenajdete: Muzeem másla! Každoročně od konce listopadu až do konce ledna si sem návštěvníci přijíždějí prohlédnout betlém vytvořený z 20 kilogramů másla. Ano, i to je poněkud netradiční způsob využití této potraviny. Většina z nás ale spíše než pro výrobu figurek Ježíška, Marie a Josefa využívá během adventu máslo v kuchyni. Naši předkové na něj nedali dopustit již před dvěma tisíci lety a za tu dobu se stalo nedílnou součástí mnoha pokrmů. Obzvlášť o vánočních svátcích jeho spotřeba stoupá…

Zdravé nebo nezdravé? To je, oč tu běží!

Máslo nebylo vždy tak snadno dostupné jako dnes! V minulých stoletích si jej mohli dovolit jen movití občané, dokonce mělo v některých zemích funkci platidla. V uplynulých letech naopak získalo cejch nezdravé potraviny – hovořilo se o škodlivých nasycených tucích a následcích konzumace v podobě onemocnění srdce a cév, obezity i cukrovky. Tento mýtus byl však podle posledních poznatků vyvrácen a máslo si znovu vydobylo své místo na slunci. Ukázalo se, že zavrhované mastné nasycené kyseliny obsažené v másle sice mírně zvyšují cholesterol, ale na rozdíl od mastných kyselin v rostlinných tucích jsou využitelné jako okamžitý zdroj energie a neukládají se v těle ve formě tuku. Navíc pomáhají zvyšovat hladinu »dobrého« cholesterolu, který naopak snižuje riziko srdečních chorob a infarktu. „Nezbytné pro lidské zdraví je hlídat si optimální hladinu cholesterolu, protože s příliš vysokým i nízkým množstvím tělo degeneruje. Jedna porce másla, tedy 10 gramů, obsahuje 24 miligramů cholesterolu, což se rovná 8 procent doporučené denní dávky exogenního cholesterolu, která činí 300 miligramů. Takže jako u spousty dalších věcí, i tady platí všeho s mírou,“ vysvětluje Hana Borkovcová, výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan. A jak je to s kaloriemi? I tady vychází jako vítěz: 10 g másla obsahuje 75 kalorií, zatímco stejné množství extra panenského olivového oleje má 90 kalorií. Máslo má i další důležité složky, pozitivně ovlivňující zdraví: je bohaté na vitamin D, posilující pevnost kostí a imunitní systém, a je zdrojem vitaminu A, který je nezbytný pro oči, správné fungování štítné žlázy a dalších tělesných orgánů. Dále obsahuje vitaminy E a K, jež zlepšují obranyschopnost organismu a zdraví celkově.

Jen pozor při smažení! Protože má máslo nízkou teplotu, při níž se tuk začíná pálit, šéfkuchaři z něj vytvářejí takzvané přepuštěné máslo, zbavené kaseinu a vody. Mimochodem, tento trik používala i Magdalena Dobromila Rettigová – a dnes zažívá renesanci! Na takovém másle usmažíte kapra či řízek i při vyšších teplotách… A bude zaručeně křupavý a šťavnatý!

Stolní nebo čerstvé? Není máslo jako máslo…

Zatímco naše babičky si máslo pracně stloukaly v máselnicích, dnes stačí zajít do obchodu… Jenže se zase potýkáme s jiným problémem – na výběr jsou různá másla a člověk mnohdy neví, které vybrat. Jak se tedy vyznat v jejich označení? Pakliže uvidíte »máslo stolní«, znamená to, že výrobek byl skladován dlouhodobě (ne však déle než 24 měsíců od data výroby) při teplotách minus 18 °C a nižších, a poté rozmražen. Tento typ má v porovnání s čerstvým máslem zhoršenou nutriční hodnotu, méně vitaminů a mění se i jeho chuť a náchylnost k oxidačním procesům – rychleji žlukne. Jestliže bude na etiketě uvedeno pouze slovo »máslo«, jedná se o produkt, který je sice nezmražený, ale může být starší než 20 dnů. Označení „čerstvé máslo“ mohou totiž používat pouze výrobky prodávané maximálně 20 dnů od data výroby (jeho trvanlivost je zpravidla v rozmezí 35–55 dní). Setkat se lze i s čerstvými krájenými másly přímo od výrobce – zákazník si tak může sám zvolit, jaké množství si zakoupí. K dostání je například v prodejnách La Formaggeria Gran Moravia, kam se do několika hodin od výroby dovážejí z litovelské sýrárny Brazzale Moravia. A jak v Litovli máslo vyrábějí? Základem je sladká smetana, do níž přidávají ještě smetanu získanou při výrobě sýra. Máslo je pak baleno do 10 nebo 25 kg bloků, které jsou dochlazovány v chladicích boxech na teplotu 4–8 °C. Takto vyrobené máslo obsahuje 82 procent mléčného tuku, maximálně 16 procent vody a nejvýše 2 procenta netuků. Prodává se po 100 gramech za 21,90 Kč.

Vánoční máslové dobroty napříč Evropou…

  • Německá štóla: Máslová štola s rozinkami, mandlemi a kandovaným ovocem je tradicí! V Drážďanech se dokonce každoročně vydává průvod ulicemi s několikatunovou obří štolou.

  • Francouzské Le Bûche de Noël: V překladu název znamená »vánoční polínko« – jedná se o piškotovou roládu plněnou máslovým krémem, navrch s krémem čokoládovým.

  • Italské panettone: Sladký chléb původem z Milána se složením blíží vánočce, může obsahovat také rozinky, kandovanou pomerančovou kůru či čokoládové kousky. Podává se na Vánoce a Nový rok. Sehnat jej můžete i v prodejnách La Formaggeria Gran Moravia.

  • Anglické máslové sušenky: Takzvané Shortbread přijdou vhod nejen o Vánocích, ale i k čaji o páté… Původně pocházejí ze Skotska a obsahují až 34 procent másla.

Tipy na jednoduché vánoční cukroví pro mlsné jazýčky!

Pokud tohle cukroví dobře neukryjete, Vánoc se možná ani nedočká – protože bude do té doby snězené! Ale to nevadí, příprava je tak jednoduchá, že si rychle uděláte novou várku… Bez másla se každopádně neobejdete. Recepty pro vás připravili kulinářští specialisté z La Formaggeria Gran Moravia.

Další zajímavé tipy: www.laformaggeria.com

Lanýžové pralinky

Co budete potřebovat: 200 g másla, 140 g cukru, 500 g ricotty, 200 g bílé čokolády, 150 g strouhaného kokosu

Jak na to: Máslo a cukr vyšlehejte, přidejte ricottu, nasekanou čokoládu a asi hrst strouhaného kokosu. Vše promíchejte, až vznikne jednotná hmota. Nechte ji 2 hodiny v lednici odpočinout. Poté z těsta vytvořte kuličky a obalte je ve zbytku kokosu.

Ricotto-kokosové kuličky

Co budete potřebovat: 60 g másla, 100 g ricotty, 180 g mouky, 120 g cukru, 20 g mletého kokosu, 1 žloutek, nastrouhaná kůra z jednoho citronu, 1 lžička kypřícího prášku, špetka soli, mléko a kokos na posypání

Jak na to: Zpracujte ricottu s cukrem. Smíchejte mouku se změklým máslem, přidejte ricottu smíchanou s cukrem, žloutek, citronovou kůru, kypřicí prášek, sůl a mletý kokos. Vypracujte vláčné těsto, zabalte ho do potravinářské fólie a dejte do ledničky alespoň na hodinu odpočinout. Pomoučenýma rukama pak z těsta vytvářejte kuličky a vkládejte je na plech vyložený pečicím papírem. Kuličky potřete mlékem a posypte mletým kokosem a dejte péci na 175 stupňů na 16-17 minut.

Foto: www.side-effect.cz