Recepty plné testosteronu

Je to nekompromisní, ale bohužel vědecky podložený fakt. Dle Harvard Health Publication je normální hladina testosteronu u zdravých mužů mezi 270 do 1070 ng/dl. S postupem věku se ale přirozená hladina testosteronu obvykle snižuje o 1 % až 2 % a k poklesu dochází již od 25 do 30 roku života.

Nicméně stále není dokázáno, zda je klíčovým faktorem samotný proces stárnutí, nebo spíše fakt, že starší muži již méně dbají o své zdraví a životosprávu. Zvyšování hladiny testosteronu je každopádně dobré podpořit celkovým zdravým životním stylem, dostatkem spánku a sexu, sportem, ale také správným jídelníčkem. Které potraviny mohou pomoci?

  • Avokádo je ovoce bohaté na zdravé tuky pro správnou produkci testosteronu. Celých 77 % kalorií avokáda tvoří tuky. Zvýšený příjem zdravých tuků je spjat s tvorbou testosteronu. Navíc avokádo obsahuje nízký obsah polynenasycených a vysoký obsah mononenasycených tuků. Pro váš testosteron výborná kombinace. Avokádo je bohaté na vitamíny rozpustné v tucích. Mnoho z nich je pro tvorbu testosteronu nezbytných.

  • Banán je dobrým zdrojem vitamínu a antioxidantů, které přispívají k tvorbě testosteronu ve vašem těle.

  • Kakao je pro podporu testosteronu má kakao důležitý obsah antioxidantů a minerálů jako je hořčík, zinek, železo nebo měď a také optimální rozložení tuků s nízkým obsahem polynenasycených tuků.

  • Losos je chutná ryba bohatá na zdravé tuky obsahující omega-3 mastné kyseliny, obsahuje i lehce stravitelné a kvalitní bílkoviny. „Především má losos oproti dalším rybám vyšší hladinu vitamínu D a ten, jak víme, je podle lékařských studií jednou z klíčových živin pro zvýšení syntézy testosteronu,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

  • Olivový olej je jedním z nejlepších zdrojů tuků pro optimální tvorbu testosteronu. Existuje studie, kde mladí Maročané zvolili extra panenský olej jako svůj hlavní zdroj tuků a jejich hladina testosteronu se zvýšila o 17 %. Olivový olej má výborné rozdělení tuků pro podporu testosteronu (73 % mononenasycených, 14 % nasycených a 13 % polynenasycených mastných kyselin), je bohatý na antioxidanty, a také působí protizánětlivě.

Tip:

Olivový olej má pozitivní vlastnosti na zdraví a díky tomu se stal oblíbeným a jeho prodeje rostou každým rokem. Tím se ale bohužel na trhu zvyšuje množství nekvalitních olejů připravovaných za tepla, či míchaných s jinými oleji. Vždy při nákupu hledejte kvalitní, extra panenské oleje lisované za studena, v bio kvalitě či od prověřených výrobců.

a co si z těchto potravin připravit?

Avokádová nutella

Potřebujete:

1 ks avokáda

1 ks banán

20 g holandského kakaa

20 g lískových ořechů

Pusťte se do toho:

1. Jako první si rozmixujeme lískové ořechy, mixujeme tak dlouho, dokud nám nevznikne hmota podobná ořechovému máslu.

2. Když máme hotovo, postupně přidáme banán, avokádo a nakonec kakao. Vše rozmixujeme do hladka.

Tousty plné bílkovin

Potřebujete:

4 plátky večerního chleba

50 g uzeného lososa

30 g sýru Philadelphia

10 g nastrouhaného čedaru

Omáčka:

1 lžíce medu

1 lžíce dijonské hořčice

1 lžíce olivového oleje

Pusťte se do toho:

1. Jako první si připravíme omáčku. Med v tekutém stavu (pokud není, rozpustíme ve vodní lázni), hořčici a olej smícháme dohromady, tak aby vznikla jednotná tekutina.

2. Večerní chlebík si pomažeme čerstvým sýrem, poklademe plátky lososa a posypeme nastrouhaným čedarem.

3. Další chlebík si pomažeme připravenou omáčkou. Tyto dvě části spojíme do jednáé a pečeme v toustovači po dobu 5 minut.

Tip: Před tím, než toust vložíme do toustovače, pomažeme jej v tenké vrstvě máslem. To vytvoří krásnou máslovou krustu.

Lososová miska

Potřebujete:

100 g uzeného lososa

½ avokáda

3 lžíce teriyaki omáčky

Hrst salátů podle libosti

50 g jasmínové rýže

1 lžíce sezamových semínek

Pepř

Olivový olej

Šťáva z ¼ limetky

Pusťte se do toho:

1. Rýži si uvaříme podle návodu na obalu.

2. Avokádo rozkrojíme, zbavíme pecky a nakrájíme na plátky.

3. Salát propláchneme, zakápneme olivovým olejem, osolíme a opepříme.

4. Hotovou rýži si vložíme do misky, vedle naskládáme lososa a pokračujeme se všemi surovinami.

5. Nakonec vše zakápneme limetovou šťávou, teriyaki omáčkou a posypeme sezamovým semínkem.

Foto: PRIMULUS