Po toxických vejcích byla extrémně nebezpečná látka objevena také v chia semínkách

V České republice se prodávají toxická chia semínka. V takzvané superpotravině dovezené z Paraguaye byla při velkých nezávislých testech pořadu A dost! internetové televize Stream.cz objevena toxická látka fipronil, a to ve vysokých koncentracích. Jde o ten samý insekticid, tedy látku na hubení hmyzu, kvůli které nedávno propukl celoevropský skandál, protože ho obsahovala vejce z Holandska. Testovaná semínka zakoupená v prodejně zdravé výživy v Jindřichově Hradci pod značkou Sedelská kvalita – Top quality, 150 g, s datem spotřeby 09/2017 obsahují takřka dvakrát více toxického fipronilu, než je maximální povolený limit. Zároveň v nich bylo zjištěno v průměru třikrát vyšší než povolené množství nebezpečného mykotoxinu aflatoxin B1, který je prokázaným karcinogenem. V některých baleních ho bylo dokonce více.

Stejná látka jako ve vejcích z Holandska se našla v chia semínkách v ČR. Zdroj_Stream.cz

Nezávislé testy chia semínek proběhly v akreditovaných laboratořích, ve kterých byly zkoumány vzorky od různých prodejců. Nejhůře dopadly ty z Paraguaye zakoupené v prodejně zdravé výživy v Jindřichově Hradci. „Tato chia semínka nakupujeme od firmy IBK Trade a balíme si je sami. Firmu budeme ihned kontaktovat,“ uvedla majitelka obchodu zdravé výživy Sedelská kvalita, Jindřichův Hradec, Hana Ližanová. „V těchto chia semínkách byl fipronil přítomen spolu se čtyřmi dalšími pesticidy. Vzorek byl skutečně nevyhovující,“ upřesňuje profesorka Ing. Jana Hajšlová, CSc., vedoucí ústavu analýzy potravin a výživy, VŠCHT. Cena tohoto toxického balíčku je přitom velmi vysoká. Kilo vyjde v přepočtu na čtyři sta šedesát korun, což je skoro pětkrát více než nejlevnější testovaná chia semínka, která nebezpečné látky vůbec neobsahují.

Tým profesorky Hajšlové a profesora Koplíka z Vysoké školy chemicko-technologické testoval pro náš pořad A dost! celkem šestnáct druhů v poslední době stále více oblíbených semínek šalvěje hispánské zvaných chia. A to jak na obsah pesticidů, mykotoxinů – tedy toxických produktů plísní, tak toxického kadmia a prospěšného vápníku a zinku. A právě při tomto testování odhalil produkty, které by se vůbec neměly prodávat a už vůbec by je nikdo neměl jíst, protože obsahují vysoké koncentrace toxických látek,“ prozrazuje tvůrce pořadu Jan Tuna. Zatím není jasné, kde všude se kromě prodejny zdravé výživy v Jindřichově Hradci a jejího e-shopu tato toxická chia semínka z Paraguaye prodávají. Mohou se objevit v různých obchodech v celé zemi. „Chia semínka dodáváme většinou do velkoskladů, doposud s nimi nebyl žádný problém. Ihned zkontrolujeme všechny certifikáty, které k tomuto produktu máme. Také se podíváme, jestli je prodejna Sedelská kvalita v Jindřichově Hradci našim zákazníkem, co dostala za šarži a kam všude tato semínka šla. Pokud se zjištění prokáže, tak samozřejmě stahujeme všechno zboží z prodeje. Prozatím jsme učinili opatření a pozastavili jsme jakoukoliv distribuci,“ uvedl Ing. Lukáš Kratochvíl, technický ředitel IBK Trade.

Velké nezávislé testy A Dost! odhalily fipronil v produktech zdravé výživy. Zdroj_ Stream.cz

Po třech dnech přišlo od firmy IBK Trade vyjádření. „Po analýze všech dostupných dokladů, když jsme neměli od zákaznice kompletní identifikaci zboží, jsme dohledali, že se zřejmě nejedná o problém s naším zbožím, protože pokud v našem zboží jsou testy na mykotoxiny v pořádku, znamená to s největší pravděpodobností, že vadné bylo zboží od jiného dodavatele. Z toho vyplývá, že naše zboží by mělo být v pořádku i na pesticidy,“ uvedl v něm Ing. Kratochvíl.

Dál tedy není zcela jasné, odkud propadák testu pochází a kde všude se prodává. Závažné zjištění ohledně toxických látek v chia semínkách z Paraguaye nicméně pořad A dost! předal Státní zemědělské a potravinářské inspekci, v jejíž pravomoci je učinit příslušná opatření.

Chia semínka z obchodu se zdravou výživou byla stažena z prodeje. Zdroj_Stream.cz

Foto: Stream.cz