Grissini jsou tyčinky urozeného původu

Příběh grissin je spjat s Turínem a rodem Savojských. V Itálii nechybí na žádném stole, jsou dokonalé jako snack k sýrům a uzeninám či na vaření. Věděli jste ale, že vznikly už před stovkami let?

Historie těchto tyčinek má všechny atributy starých pověstí: šlechtické město Turín v severoitalském Piemontu, mladý panovník s chatrným zdravím a dvorní pekař se svými tovaryši. A nejen to. Podle kronik se jich nemohl nabažit ani sám Napoleon. Kvůli němu bylo dokonce nutné zřídit kurýra mezi Paříží a Turínem na převoz grissin, které císař nazýval »les petits batons de Turin«. I dnes je tato jednoduchá pochoutka z mouky, vody a někdy oleje či sádla nedílnou součástí italských stolů, kde se často používá místo chleba, pro přípravu tradičních pokrmů a pracují s ní i michelinští šéfkuchaři.

Trocha historie nikoho nezabije

Vymyslel je slavný turínský pekař Antonio Brunero v roce 1679 na žádost dvorního lékaře rodiny Savojských, pana Pecchia di Lanzo. Rodiče tehdy dvouletého vévody Vittoria Amedea II. měli obavy o jeho zdraví: malý chlapec špatně trávil chlebovou střídku. A tak pekař Brunero spolu s tovaryši začal vymýšlet lehký a zároveň dobře propečený chléb, který by měl střídky jen velmi málo. Natahovali a stále ztenčovali tehdejší typický chléb, až vytvořili dlouhou tenkou tyčinku, která měla málo střídky a krásně křupavou kůrku. Výrobní postup vyžadoval přítomnost čtyř tovaryšů, kteří se věnovali jednotlivým úkolům: hnětení, natahování, tvarování a pečení.

Dnes jsou grissini k dostání v mnoha různých délkách i tloušťkách. Bohatý výběr nabízí například síť italských prodejen La Formaggeria Gran Moravia, kde koupíte i rozmarýnové nebo krátké mini grissini Zufi ochucené bazalkovým pestem v praktickém balení na cesty.

Lahodné kombinace

Za své rozšíření grissini vděčí několika jednoduchým ingrediencím úspěchu: jsou lehčí než chléb, snadno se uchovávají, výtečně se konzumují za všech okolností vevnitř i venku, jsou dokonalé k uzeninám i sýrům. A v jakých kombinacích si grissini co nejlépe vychutnat? Můžete je omotat plátky šunky prosciutto crudo nebo prosciutto cotto, namáčet v ricottových pomazánkách nebo ve sladkých krémech s čokoládou či sušeným ovocem, servírovat s různými omáčkami či měkkými sýry jako gorgonzola nebo stracchino a používat je přitom jako lžičku. Díky své pórovitosti se hodí ke všem polévkám: můžete je nalámat na malé kousky a použít je do polévky místo krutonů.

Vyzkoušejte je s…

  • masovými kuličkami s rajčatovou omáčkou

  • salámem, kostičkami sýra Gran Moravia a sušenými rajčaty

  • salátem z luštěnin a cibule

  • grilovanou vepřovou kotletou a grilovanou paprikou

  • studenou rajčatovou polévkou s ricottou a černými olivami

  • šunkou prosciutto crudo, krémem z ricotty a pečenými cibulkami

  • mozzarelou a ančovičkami

  • zeleninovým salátem s vejcem natvrdo

  • mozzarellou, nakládanými rajčátky, olivami a kapary

  • nakládaným tuňákem, pečenými artyčoky a orestovaným pórkem

Při vaření

V teplé kuchyni se grissini používají nalámané. Jedním z nejslavnějších kuchařů, který je používá, je michelinský šéfkuchař Davide Scabin. Ve své restauraci Combal.Zero v Rivoli používá nadrcené grissini k obalení plátků masa s bylinkami. Strouhanka z grissin se kromě masa hodí také na ryby, do plněných rajčat a na gratinovanou zeleninu. Jednoduše grissini vložte do sáčku a rozbijte pomocí paličky na maso. Nalámané na malé kousky jsou vynikající do cibulačky se sýrem Gran Moravia nebo na omeletu s brokolicí a salsicciou.

Foto: Grissini

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353