Životní úklid aneb Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete! Aspoň jednou udělejte něco pořádně

Praktický, vtipný a čtivý návod, jak se rozloučit s věcmi, které by tu po vás nebo vašich blízkých rozhodně zbýt neměly. Švédská umělkyně Margareta Magnussonová radí, jak si vyklidit domácnost a zbavit se nepotřebných krámů, aby to pak vaši blízcí nemuseli dělat za vás. Elegantní a nesentimentální přístup k úklidu ukazuje, že život se dá dát do pořádku s humorem – třeba i desítky let předtím, než to bude nevyhnutelné.

Schránka01

Ve Švédsku existuje způsob, jak se zbavit letitého nepořádku. Švédové ho nazývají döstädning: dö znamená smrt a städning znamená úklid. Ač může takový název vyvolat chmury, jedná se o překvapivě povzbuzující proces zbavení se nepotřebných věcí a lze jej uskutečnit v kterémkoliv období života. Každopádně je lepší začít dříve nežli později, kdy už to za vás musejí udělat druzí. Radikální a zábavná metoda autorky vám pomůže pustit se do citlivých rozhovorů na téma »co se všemi těmi nashromážděnými věcmi«.

Margareta napovídá, kterých předmětů se lze lehce zbavit a které si spíše budete chtít ponechat. Do probírání se nářadím svého zesnulého manžela i svou vlastní tajnou zásuvkou ukrývající drobné neřesti se Margaretě podařilo vnést prvky humoru a přesvědčí vás, že döstädning nemusí být jen skličující.

Švédský bestseller, který je přeložen do 23 jazyků právě vychází i v češtině.

144 stran

formát 130 x 200

pevná vazba

cena: 229 Kč

O autorce:

Margaretě Magnussonová je, podle jejích slov, něco mezi osmdesáti a stem. Narodila se ve Švédsku a žila na různých místech na světě. Vystudovala umění na Beckmans College of Design a její práce byly vystaveny v galeriích od Hong Kongu po Singapur. Je matkou pěti dětí a žije ve Stockholmu, obklopená pouze věcmi, které má ráda.

Jediná věc, kterou víme s jistotou, je to, že jednoho dne zemřeme. Za svůj život jsem nashromáždila tolik báječných věcí – věcí, které ani vaše rodina, ani vaši přátelé nedokážou ocenit či o ně pečovat. Dovolte, abych vám pomohla k tomu, že na vás vaši blízcí budou vzpomínat s láskou, a ne se vztekem.“

Foto: www.grada.cz