Vzrušující příběh spisovatele a vojáka Rudolfa Medka

Historik Dalibor Vácha rozšířil edici Traumata války Nakladatelství Epocha již o svůj třetí titul. A opět se týká československých legií, které patří k jeho dlouholetým odborným zájmům. Po dvojici knih Bratrstvo a Ostrovy v bouři si nyní čtenáři mohou přečíst v publikaci poeticky a výstižně nazvané Srdce tak bohaté na život příběh Rudolfa Medka, spisovatele, básníka a vojáka s komplikovaným osudem, pro něhož vlastenectví nikdy nebylo prázdným slovem.

Sestava 1

Mezitím se v metropoli horečně likvidovaly kanceláře Odbočky, štábu a formační komise. Ve strachu, že by archivy komisí padly do rukou nepříteli, byla část archiválií spálena a zbytek byl urychleně odesílán k Bachmači. Jako člen OČSNR a voják byl Medek spěšnou zprávou určen k jednáním s bolševickým velitelem Muravjovem, sesedl tedy z koně a spolu s podplukovníkem Sergejem Nikolajevičem Vojcechovským, velitelem 3. československého pluku a náčelníkem štábu 1. divize, a Josefem Koptou urychleně odjeli automobilem do Kyjeva. Účelem jednání bylo ujistit se, že bolševici nenapadnou ustupující Čechoslováky a nebudou jim bránit v odchodu z Ukrajiny. Po Medkových jednáních v bolševickém štábu dorazili vojáci 1. divize do Kyjeva a záhy se objevil i předvoj německých oddílů. Medek v knize napsal: „Naskytl jsem se u kyjevského mostu, kde se přede mnou skácel říšskoněmecký voják, který byl zasažen do hlavy. Bylo mi věru v té chvíli podivně u srdce. Německý voják už na levém břehu – ovšem mrtvý.“

Anotace:

Rudolf Medek představuje symbolickou postavu vzniku Československa. Mladý učitel nejdříve koketoval s dekadentní poezií, nicméně přišla válka a básník Medek narukoval. Zanedlouho přeběhl na ruskou stranu, aby se přihlásil do československých formací na Rusi, kde velel rozvědkám, získal několik vyznamenání a stal se jedním z klíčových československých činitelů v Rusku. Po návratu do vlasti působil jako voják, neodpíral si politické šermovačky, psal legionářské romány, divadelní hry i poezii. Smrt jej zaskočila v roce 1940, v pouhých padesáti letech. Jeho nejednoduchý životní osud a kontroverzní názory se promítají také v jeho »druhém« životě, tedy po roce 1940. Byl zakazován, pomlouván, dehonestován a zapomenut. Tato kniha připomíná životní příběh básníka a vojáka, pro kterého vlastenectví nikdy nebylo prázdným pojmem.

Foto: Nakladatelství Epocha