Vladimír Votápek – Kavkazská tragédie (Ruské dobývání Kavkazu 1783–1864)

Kavkazský hřeben, ležící na okraji zájmu osmanské říše a Persie, získal strategický význam na konci 18. století, kdy sem dosáhla ruská expanze. Klidnou a integrovanou částí ruského impéria se ale Kavkaz nikdy nestal. Zatímco Moskva prezentuje jeho dobývání jako příklad hrdinského vítězství, potomci obětí ho označují za genocidní.

image003

Vladimir Votápek podává podrobnou zprávu o tom, jak nejrůznější ruské režimy v průběhu historického času dobývaly, a dosud dobývají, území, o něž rozšiřuji své statni teritorium. Jako přiklad tohoto specifického kolonialismu si autor vybral dobývání Kavkazu. Jeho volba je moudrá. Pravě tento dosud nedokončeny boj Kavkazanů nejrůznějších etnik a vzájemně se lišících jazyků, kultur a náboženství za zachování vlastní nezávislosti, ukazuje na necitlivost, s jakou ruští vládci od samých počátků svého snu o cestě k »teplým mořím« mínili dosahovat a také dosahovali svého.

Autor shromáždil zásadní a podrobné údaje o imanentní ruské válce s Kavkazany, na jejichž specifické kulturní, náboženské a politické potřeby Rusko všech dosud známých režimních podob odpovídá vždy stejně, a to násilným potlačováním.

V Nakladatelství Epocha právě vychází 1. vydání Kavkazské tragédie jako 43. svazek edice Polozapomenuté války. Kniha je již k dostání na pultech knihkupectví a zároveň vychází jako e-kniha. Čtenáři si ji také mohou pořídit s 25% slevou v e-shopu Nakladatelství Epocha.

E-shop: http://epocha.cz/detailknihy.php?id=951

E-kniha: https://www.palmknihy.cz/dejiny-fakta/kavkazska-tragedie-185027

Kavkazská tragédie OBALKA

O autorovi:

Vladimír Votápek se narodil v roce 1960 a je absolvent Fakulty elektrotechnické ČVUT studoval politické vědy na FFUK, MGU, Oslo University a Clingendael Institute. Celou svou profesní kariéru se pohybuje na rozhraní společenských a technických věd. V letech 1992–2001 působil v české zahraniční službě, naposledy jako generální konzul České republiky v Petrohradu. Je spoluautorem několika knih, věnujících se mezinárodním vztahům, například Russia and the United States, Eastern Policy of the Enlarged European Union. A Visegrad Perspective a dalších, publikoval i celou řadu odborných a popularizačních článků. V současnosti se profesně věnuje řízení jakosti a analýze rizik.

Informace o knize

Titul: Kavkazská tragédie

Podtitul: Ruské dobývání Kavkazu 1783–1864

Autor: Vladimír Votápek

Edice: Polozapomenuté války, 43. svazek

Přebal a grafická úprava: Karel Kárász

Formát: vázaná s přebalem, 145 x 205 mm

1. vydání

264 stran + 8 stran barevné fotopřílohy

Cena: 285,- Kč, E-kniha: 159,- Kč

Foto: Nakladatelství Epocha


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353