Víte, jak se dostat do pohádky?

To je úplně jednoduché. Stačí k tomu Kouzelník a kouzelné leporelo. Nevěříte mi? Tak věřte. Opravdu, je to tak. Jeden bělošedý Králík si to vyzkoušel na vlastní bělošedou kůži. Potkal modrého Motýla, se kterým se honil tak dlouho, až zabloudil. Když byl moc a moc smutný, protože nevěděl, kudy kam, jel kolem podivný pán na starém rozvrzaném kole. Králík si naskočil na zadní blatník a vezl se. Když vedla cesta do kopce, bicykl téměř zastavil a Králík se rozhodl, že pomůže. Dobře udělal, za svou pomoc dostal leporelo o Princezně s červeným míčem. Pak už to šlo ráz na ráz. Králík si prohlížel obrázky a zachtělo se mu, hrát si s pěknou princeznou.


Rozkládací pohádka,
obrázky se točí,
kdo chce za Princeznou,
ať do víru skočí.

Přesně takhle začíná poetická knížka Marie Kšajtové, kterou napsala podle večerníčku Lubomíra Duška a Milady Sukdolákové. Potkáme se v ní se všemi hrdiny z televizní pohádky na dobrou noc – Králíkem, Kouzelníkem, Princeznou, hodným Drakem, Botou s Boťaty a spoustou dalších pohádkových postaviček. A hlavně s dvěma nezbedníky, Pošťuchou a Kazounkem, kteří nikoho nenechají na pokoji. Princezně ztratili její míč, proto se zlatovlasá dívenka s Králíkem vypravila svou oblíbenou hračku hledat. Zlobilové je samozřejmě následovali – ale s úplně jinými úmysly, než je pomoc. Zpovzdálí je hlídal Kouzelník, který v nouzi největší si vždycky věděl rady.
Chytré vyprávění, plné napínavých příběhů a zapeklitých situací dopadne dobře. Jednotlivé kapitolky jsou rozsahem ideální k večernímu předčítání. A co je důležité – jsou vtipně napsané, takže se při čtení nenudí ani rodiče či prarodiče. A trošku se poučí – všichni. Protože jasně ukazují, jak dobré je mít, nejen v pohádce, kamaráda, který vždycky pomůže a nikdy nenechá přítele na holičkách. Příběh doplňují velmi povedené ilustrace Lubomíra Duška, které podtrhují jak jeho poetiku, tak snovou fantazii.

Název: Princezna z Kloboukových hor
Autor: Marie Kšajtová
Ilustrace: Lubomír Dušek
Nakladatel: Edice České televize, 2011

Foto: www.citarny.cz, Česká televize