Unikátní trojnásobný debut Miloše Mareše

Básník Miloš Mareš vstupuje na oficiální literární dráhu vskutku razantně – trojitým knižním debutem. Nakladatelství Noxi vydalo jeho knížku básní Než bude ze mě země, knížku aforismů Co slovo to berla a knížku epigramů A tak si to seru v protisměru. Tři svébytná originální literární díla, která spojuje nejen jméno autora, ale také nápaditá grafická úprava a fotografie Lubomíra Šedivého a členění do pěti kapitol s totožným názvem: O lásce, O nás, O životě a smrti, Jenom tak a Píčoviny.

nez-bude-ze-me-zeme_basne

Miloš Mareš vyrůstal jihočeském Milevsku, vybudoval úspěšnou firmu na čištění peří, v současné době žije v zrekonstruované staré chalupě uprostřed hor. Jak píše na obálkách Marešových knih Marie Formáčková, vystřídal několik zaměstnání, a když to šlo, začal podnikat: „Prodával textil, ale taky švestky, vyráběl svícny… A snad to způsobila jeho duše básníka, jeho potřeba pořídit si křídla a vzlétnout do oblak, že se nakonec vrhnul na peří.“

Než bude ze mě země (básně)
Básně psal už jako kluk a měl s nimi úspěch. Nejen u dívek, ale když jich pár poslal do tehdy velmi čteného časopisu Vlasta, také uspěl. Zanedlouho jeho básnička vyšla v tak hezké grafické úpravě, že si ji schoval a později nechal zarámovat. Dodnes mu visí na stěně. I když od té doby napsal stovky, možná tisíce dalších básní, protože básnické múzy si ho mimořádně oblíbily. Zvlášť tři z nich – Kalliopé – múza epického básnictví, Euterpé, múza lyrického básnictví, ale i Eraté – múza milostné poezie.
Miloš Mareš: Než bude ze mě země
Vydává Noxi, 160 stran, cena 229,- Kč

co-slovo-to-berla_aforismy

Co slovo to berla (aforismy)
Když se ho zeptáte, jak člověka vlastně napadne napsat aforismus, odpoví, že vlastně ani neví. Prostě si ve svém domku v horách uprostřed nebe pustí vážnou hudbu, vezme si papír a tužku a za chvíli má aforismů celou hromadu. Prý už jich takhle najednou napsal během dopoledne 270. Má tyhle chvíle rád, je to příjemná odbočka od jeho podnikání, od starostí našeho světa, které si nás stejně najdou, ať už utečeme kamkoliv.
Miloš Mareš: Co slovo to berla
Vydává Noxi, 136 stran, cena 229,- Kča-tak-si-to-seru-v-protismeru_epigramy

A tak si to seru v protisměru (epigramy)
Před lety míval v humoristickém časopise Dikobraz rubriku (D)OSLOVINY. Byla úspěšná, čtená a jemu krátká básnická forma epigramů vyhovovala. Pak ale přišla doba, kdy mu do žertování a ironie moc nebylo. Musel nejen překonávat podnikatelské překážky, ale navštívila ho i vážná nemoc. Překonal obojí a zase přišla potřeba si to trochu ironicky rozdat se světem, ale také sám se sebou. A baví ho to.
Miloš Mareš: Co slovo to berla
Vydává Noxi, 144 stran, cena 229,- Kč

Foto: http://www.noxi.cz/


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353