Tvůrčí skupina Hlava nehlava – Noční můry nespí

A je to venku! Noční můry nespí a odteď nebudete spát ani vy! Zajímá vás, co se stalo na palubě letu OK 9120, jak nebezpečné mohou být medúzy, proč některé sochy vypadají jako živé, co dělá v noci otec v zahradním altánku, zda existují čarodějnice, kdo se skrývá za zrcadlem, proč v Praze umírá tolik lidí pod koly dopravních prostředků, skrývá-li něco pater noster, co na vás může číhat doma v posteli a co venku v Želivce, jaké nástrahy tu po sobě zanechali Aztékové, proč se nevyplácí provokovat psy, jestli je možné vidět vlastního ducha a co to znamená, mít brouka v hlavě? Na to všechno vám odpoví tvůrčí skupina Hlava nehlava, která s nakladatelstvím XYZ představuje sbírku hororů pro náctileté nazvanou Noční můry nespí.


Čtyři roky po úspěšném debutu se sbírkou Zuby nehty se literárně tvůrčí skupina Hlava nehlava vrátila k hororovým tématům a připravila knihu osmadvaceti strašidelných povídek, kterou pod názvem Noční můry nespí vydává 28. března nakladatelství XYZ. Jde o sbírku, která je cílená na náctileté čtenáře. Autoři se snaží děsit bez použití prvoplánového násilí a dokázat, že i hororová literatura může být inteligentní. Editorkou sbírky je stejně jako u minulých projektů Hlavy nehlavy přední česká autorka knížek pro děti a mládež Ivona Březinová.
Do sbírky přispělo svými povídkami hned 18 autorů, a tak nabízí mnoho různých pohledů na téma strach. Ať už jde o realistické pojetí, nebo naopak poetické až fantaskní či třeba komické. Knihu doplnila originálními ilustracemi dlouholetá členka skupiny Klára Mayerová, která má v knize i povídku.
Skupina Hlava nehlava je spolek bývalých i současných studentů Literární akademie v Praze, který se dal dohromady na seminářích tvůrčího psaní Ivony Březinové. Za pět let fungování skupina připravila povídkové sbírky Zuby nehty (horor), Tisíc jizev (dobrodružství), Ruce vzhůru (detektivka), někteří členové se podíleli i na sbírce Nahoře bez a dole taky (erotika). Jednotliví členové navíc napsali již jedenáct sólových knih, další dvě jsou před vydáním a také se realizují na poli ilustrací. Zejména Klára Mayerová, která kromě Noční můry nespí vytvořila ilustrace pro další dvě knihy (Když h(pt)áčka lapají, Kde je doma Hajaja) a spolu s dalšími členy Tomášem Tvrdým a Tomášem Kříkavou ilustrovala sbírku Nahoře bez a dole taky.


Zajímavostí je, že nová sbírka Noční můry nespí je prvním společným počinem, který vznikl mimo půdu Literární akademie. Zatímco předchozí sbírky vycházely z práce na seminářích tvůrčího psaní, nyní se autoři rozhodli spolupracovat, přestože většina z nich na Literární akademii už nestuduje. Skupina Hlava nehlava není v nahánění hrůzy žádným nováčkem. Úspěch slavila již se svou první hororovou sbírkou Zuby nehty, která se v mnoha knihovnách stala půjčovanější knihou než slavná série o Harrym Potterovi. „Mohu potvrdit, že Zuby nehty jsou u nás skutečně více zamlouvanou knihou než Harry Potter,“ řekla vedoucí sedlčanské knihovny Blanka Tauberová.
Skupina si vybrala téma hororů, protože jde mezi dětmi o žádané téma a cílem skupiny je přilákat mladé čtenáře od monitorů počítačů a obrazovek televizí zpět ke knihám. „Pro děti je čtení velmi důležité. Zvlášť v dnešní době, která nabízí tolik svůdnějších lákadel. Čtení je učí pracovat s textem, rozšiřuje slovní zásobu, rozvíjí logické i abstraktní myšlení, paměť i schopnost utvořit si vlastní názor. Aby však dítě u knihy vydrželo, musí ho především bavit. A to horory splňují bezezbytku. Většina dětí miluje strašidelné historky všeho druhu, a čím jsou reálnější, tím víc se bojí. To všechno jsme se snažili naplnit,“ uvedla za skupinu Kateřina Hejlová, která vydala již tři sólové knihy pod pseudonymem Katty Joyce.
Oficiální prezentace knihy za přítomnosti většiny autorů proběhne 13. května od 10 hodin na pražském veletrhu Svět knihy. Skupina Hlava nehlava však vystoupí s novou knihou i na veletrhu dětské knihy v Liberci 7. dubna od 14 hodin a ve stejný den od 9 hodin bude číst i v Městské knihovně na pražském Mariánském náměstí. Sbírka Noční můry nespí bude také začleněna do pravidelného kulturního programu knihkupectví Fantazie na Tylově náměstí 1, Praha – Vinohrady.

Foto: Nakladatelství XYZ


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353