Tracy Reesová – Jdi za štěstím

Měla jsem období, kdy jsem četla hlavně historické romány. Už mě to dávno přešlo, ale ráda se k nim vracím. Je to fajn se ponořit do doby, kdy byla aristokracie, ženy v sukních a lidé se bavili sami. Ať to byly procházky, čajové dýchánky, plesy či klepy, bylo to prostě kontaktní. Samozřejmě to byla těžká doba bez moderních přístrojů, ale vše má svoje plusy i mínusy. Je to zajímavé nahlédnout zpět a pozorovat, jak se lidé oblékali, jedli a bydleli. Takže v těch knihách nehledám jen romantiku, ale i informace. I když přiznávám, že pro mě to jsou hlavně pohádky.

jdi za stestim
V této knize jsme se ocitli v roce 1848 v Anglii, kde soupeřila železnice s dostavníkem a my už víme, kdo vyhrál. Hlavní hrdinkou je sedmnáctiletá Amy, která je sirotek. Zemřela jí nejlepší přítelkyně Aurelia, která byla o osm let starší a byla její společnicí. Amy sice vyrůstala na panském sídle v bohaté domácnosti, ale rodiče Aurelie ji neměli rádi a dávali ji to znát. Jediná radost bylo jejich kamarádství, a proto je Amy po její smrti zničená. Na nohy Amy postaví fakt, že jí rodiče Aurelie vyhodili z domu, a také její dopisy, které jí Aurelie po smrti zanechala. V nich si přečte instrukce, jež jí posílají na putování po místech, kde má Aurelie přátelé a Amy u nich najde vždy nový dopis, který ji pošle s hádankou a krátkým vysvětlením dál. Tak se postupně odkrývá Aureliino tajemství o kterém Amy nic netušila. Při tomto hledání nalezne nejen pravdu o sobě, ale i svou životní lásku.
Líbil se mi autorčin styl, který příjemně vyprávěl příběh o dívce, která postupně poznává samu sebe. Dobře byla vymyšlená zápletka. Nejdříve jsem se dozvěděla o dětství Amy, která dále vzpomínala na Aurelii, jak spolu vyrůstaly. Poté jsem s Amy zůstala v přítomnosti a s dopisy od Aurelie jsem odkrývala její skryté tajemství. Jediné co mi trochu lezlo na nervy během čtení, byla povaha Amy. Někdy byla uťápnutá, sebelítostná a nesmělá. Z toho se otočila a byla hrdá a kurážná. Chybělo mi tam jiskření mezi hlavní zamilovanou dvojicí. Bylo to takové jemné a romantické. Celkově se kniha četla rychle a pohodově. Svůj účel pohádky pro oddych splnila. Hodnotím ji jako lepší průměr.

Foto: Nakladatelství Knižní klub