Tarot skrytých světů – akvarelová nádhera!

„Nyní, o sedmdesát osm obrazů později, cítím, jak je každá karta neoddělitelně prostoupena částí mého života a svázána s mou cestou. Na každé jsou patrné známky mých úvah a rozjímání, jak jsem putovala proměnlivou krajinou bytí….“ Píše v úvodu příručky Stephanie Pui-Mun Law a v tuto chvíli už tušíte, že držíte v rukou neobyčejných 78 obrazů, z nichž každý dýchá velmi intenzivní atmosférou čehosi. Archetypů, sdílených emocí, pohádek a mýtů? Karetní sada Tarot skrytých světů je rozhodně jedním z děl, která se mimořádně podařila a lze-li někdy mluvit o tom, že je cosi »božské«, tak je to právě tato fialová krabička plná akvarelových nádher.


Spojení textu a naprosto jinak ztvárněné tarotové klasiky je fascinující cestou do zcela jiného odstínu světa tarotu. „Strašidelný křik bláznů ve večerním šeru se rozléhá nad zrcadlově klidnou hladinou jezera Manitou a promítá se do výrazu karty Poustevníka. Pavouk, který trpělivě spřádal svou zrádnou síť u prahu mých dveří, mi ukázal, jak zručného řemeslníka má představovat Osmička pentaklů. Královna pohárů sama přitančila, když mi docházela inspirace,“ píše v příručce malířka. Dokonale tak v pár větách vystihuje atmosféru, ve které pracovala na všech obrazech. Muselo to být velkolepé a komorní zároveň a celé to začalo v červnu roku 2004. Namalovat tarotovou sadu byl úkol, který byl pro Stephanie Pui Mun Law opravdu velkou výzvou. Ačkoliv je uznávanou ilustrátorkou, která pracuje pro nejprestižnější nakladatelství i další zadavatele, toto dílo se zcela vymyká.
Její karty mne uchvátily od prvního pohledu, ten druhý však už byl rozechvělý.


Každý obraz něčím dýchá. Pokud chcete někoho naučit, jak dýchá rukopis jednotlivých autorů, pokud chcete někomu vysvětlit a ukázat slovy nevyjadřitelné, ukažte mu sadu těchto obrazů na kartách. Tam to je!
Je tam atmosféra, která je jedinečná, drásavá a jde pod kůži. Ačkoliv první karty na monitoru počítače mne naplňovaly radostí a očekáváním, když jsem je poté držela poprvé v ruce, mlčela jsem. V některých obrazech bylo něco, co na mě působilo podobně jako stavy při horečce, kdy se vám tříští mozek jako zrnění televizní obrazovky.


Přesto si troufnu tvrdit, že kdo se zabývá výkladem karet, je pravděpodobné, pokud mu karty sednou, že s nimi bude »mluvit« od prvního pohledu.
Ony mluví… ale jinak, než karty běžné, klasické významy jsou tu vyjádřeny jinak, v jiné symbolice a tím dávají zcela jiný odstín notoricky známým archetypům. Kouzlo tu tkví v drobnostech, v drobných vedlejších rolích…. A ve věčném táhlém pohybu všech postav, lidí i podivných podstaviček mimo, snad je to autorčinou láskou k horkému flamengu?


Neobvyklé tvary – čirá fantasy? Stephanie Pui-Mun Law malovala fantazijní díla již od ranného dětství, ale profesionální kariéru začala až, když vystudovala na vysoké škole výpočetní techniku a nějakou dobu trávila jako běžný zaměstnanec programováním. Poté utíkala domů malovat svá díla. Bylo zřejmé, kam ji srdce táhne a tak svět logiky a techniky ráda opustila. Dnes se živí jako ilustrátorka a malířka a její díla mají světoznámé jméno a nemíjí ji nominace na umělecké ceny. Kromě projektů na zakázku tráví čas také vlastní autorskou tvorbou a v současné době žije v kanadském Oaklandu.

Foto: Nakladatelství Synergie