Soman Chainani – Škola dobra a zla: Poslední navěky

Víte, že mám ráda knihy z COOBOO nakladatelství. Víte, že ne vždy mi padnou do oka (cílová čtenářská skupina je mládež). Ale ty, které se trefí do mého vkusu, tak z nich jsem nadšená a chválím. Nyní vás čeká extra oslavující recenze, neboť tato série je skvělá. Bude bavit mladé i starší, protože je působivě chytlavá odehrávající se v sympatickém pohádkovém světě plném princů a princezen, klamajících svým vzhledem.

poslední navěky
Dle klasických pohádek se dá předpokládat, že nádherně vypadající, společenské etikety znalá princezna, bude ta milá a hodná. Škaredá, protivná a drzá bude zlá čarodějnice. V prvním díle jsme poznali zem Galvadon, ze kterého se každý čtvrtý rok ztratí dvě děti, jejichž postavy se později najdou v pohádkové knize. Proto se všichni domnívají, že jsou děti unesené do pohádky. Že je to pravda poznají dvě dívky Agáta a Sofie, které jsou společně odvedeny temným školníkem. Jaké je překvapení, když škaredou Agátu zařadí do školy dobra a hezkou Sofii do školy zla. Sofie se snaží všemožnými způsoby o výměnu. Ona má být tou královnou po boku svého krásného a milujícího prince. A tak jsme v minulých dvou dílech sledovali jejich cestu za dobrým koncem, jež bude navěky. Jaké bylo překvapení, že s hezkým princem Tedrosem odchází škaredá, ale hodná Agáta. Sofiie se stane královnou zla po boku školníka, který je proměněn v nádherného mladíka Rafala s duší zlosyna. Rafal chce zničit dobro za pomocí Sofie. Obě dívky pochopí, že jejich pohádka zdaleka ještě nekončí.
Ocitáme se na cestě s Agátou a Tedrosem, kteří si uvědomili, že bez Sofie je jim smutno a chybí jim. Chtějí Sofii přesvědčit, aby zničila Rafalův prsten. Díky tomu Rafal zemře a dobro a zlo najde svou ztracenou rovnováhu. Cestou vidí, že zlosyni jsou vzkříšeni z hrobu a mění konce pohádek. A tak je Sněhurka s trpaslíky zabitá zlou královnou nebo Locika s princem jsou svrženi z věže. Agátu s Tedrosem čeká dlouhá cesta plná nástrah, kterou musí překonat, aby se jejich láska (o které Agáta pochybuje), stala tou navždy.
Příběh mě vtáhl do svého světa a neuvěřitelně mě bavil. Prožívala jsem s hrdiny jejich výhry i prohry. Velmi dobře jsem se vcítila do Agáty, kterou trápí pochybnosti, jak ona ta obyčejná, může zaujmout krásného prince. Sofiiny pocity byly také dobře popsány. Chápala jsem, proč je sobecká a nechce se vzdát své lásky, i když je na straně zla. Za její „dobrý“ konec stojí nějaké oběti z řad pohádkových postav. Stále ji nedochází, že je Rafalem pouze využívána a nemilována. Rozesmáli mě pohádkoví hrdinové, kteří zestárli a schovávali se pod ochranou Merlina. Šišlající Jeníček a Mařenka nebo obézní stále stěžující si Popelka je úsměvným zpestřením.
Závěru nechybělo překvapení, které nás vrátilo do minulosti, abychom pochopili přítomnost.
Doporučuji všem, kteří se nebojí netypických pohádek a dokážou přijmout děj bez stereotypů v nevšedním, ale okouzlujícím fantasy světě.

Foto: Nakladatelství COOBOO

1920x1080px_osudy_hvezd


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353