Shani Boianjiu – Věčný národ se strachy netřese

V Nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie: Shani Boianjiu – Věčný národ se strachy netřese. Jael, Lea a Avišag spolu vyrůstají v malém zapomenutém izraelském městečku, chodí na střední školu, která má místo tříd karavany, a píší jedna druhé do notýsků vzkazy, aby si ulevily od nudy prostupující jejich náctiletými životy. Když musí narukovat, nepředvídatelně to promění jejich životy i přátelství.


Jael cvičí elitní střelce a flirtuje s nimi, Avišag střeží hranici a pozoruje běžence, jak se vrhají na ploty z ostnatého drátu, a Lea slouží jako vojenská policistka na kontrolním stanovišti a představuje si životní příběhy lidí, které vídá den co den přecházet na druhou stranu. Klábosí o klucích a šeptají si o stále násilnějším světě, jejž tuší kdesi mimo jejich dohled. Bez ustání cvičí a připravují se na okamžik, který možná nikdy nepřijde. Žijí v jedinečné, jakoby zhuštěné vteřině těsně předtím, než začne jít o život.
Šani Boianjiu píše s energií, humorem a zarputilou inteligencí. Z jejích slov vyvstává ostře nasvícená krajina skutečnosti připomínající díla nejproslulejších kronikářů války a vojenství, a zároveň odrážející onen jedinečný čas v životě mladé ženy, kdy o všem může rozhodnout jeden jediný okamžik.

pevná vazba s přebalem, 344 stran, cena: 248,- Kč
Originální název: The People of Forever Are Not Afraid
Přeložil: Tomáš Suchomel

O autorce:
Šani Boianjiu se narodila roku 1987 v Jeruzalémě a má za sebou dvouletou službu v izraelské armádě. Její prózy vyšly v magazínech Vice, Zoetrope: All Story a The New Yorker. Je držitelkou ceny Národní literární nadace nazvané „Pět pod pětatřicet“. Věčný národ se strachy netřese je její románovou prvotinou. Žije v Izraeli.

Autogramiáda Šani Boianjiu se uskuteční ve středu 9. října 2013 v 16 hodin, Palác knih Luxor, Václavské nám., Praha

Dokonce i když Boianjiu píše o smrti, její text kypí životem více, než lze říct o kterémkoli z mladých spisovatelů, s nimiž jsem se v posledních mnoha letech setkala.“
Nicole Kraussová, autorka románů Veliký dům a Dějiny lásky

Foto: Nakladatelství Jota


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353