Sarah Winman – Když byl bůh králík

Svět hlavní hrdinky Elly utvářejí ti, kdo ho obývají: rodiče, nejlepší kamarádka, králík zvaný bůh a její starší bratr Joe, se kterým jsou si velmi blízcí. Kniha, která pokrývá čtyři desetiletí a pohybuje se mezi předměstím anglického Essexu, divokým mořským pobřežím v Cornwallu a ulicemi New Yorku, poutavě vypráví o dětství, výstřednosti, temnějších stránkách lásky a sexu i o síle rodinných pout.


Prvotina britské herečky Sarah Winman z loňského roku vzbudila mezinárodní senzaci. Autorka za román získala několik mezinárodních ocenění včetně ceny New Writer of the Year nebo Galaxy National Book Awards.
Sarah Winman s citem, nadhledem a humorem napsala pozoruhodnou knihu, která je nejvíc ze všeho příběhem o lásce ve všech jejích podobách. „Je to milostný příběh mezi bratrem a sestrou – o tajemstvích, která mají počátek v dětství, a jejich následcích v dospělosti. Ale také je to příběh o síle rodiny, o nejlepším přátelství. Je o tom vše ztratit a najít sílu začít znovu,“ charakterizuje své dílo sama autorka.
Dětství hlavní hrdinky Elly je plné obyčejných i mimořádných okamžiků, které mladá vypravěčka popisuje a komentuje s dětskou naivitou i pronikavým postřehem. V tomto čarovném dětství s temnými podtóny je pro Elly jedinou konstantou její starší bratr Joe. O dvacet let později jsou Elly i Joe dospělí, ale stále střeží tajemství toho druhého a pořád si jsou velmi blízcí. Dokud jednoho jasného rána nedojde k mimořádné události celosvětového dosahu, která může zpřetrhat jejich pouto navždy.

Vydává Motto, 344 stran, cena 299,- Kč

Foto: Nakladatelství Motto