Rudolf Těsnohlídek – Liška Bystrouška

V Páskově hospodě čas plyne po svém a nejeden návštěvník se v té příjemné atmosféře trochu pozapomene. To se stalo i revírníkovi Bartošovi. Cesta domů byla dlouhá, slunko nemilosrdně žhnulo a lesní stín sliboval krásný odpočinek. Jenže jak vysvětlit doma tak pozdní návrat?


Štěstí se někdy usměje i na největšího zhýralce. V mlází si hrála liščí rodinka, revírník nelenil, popadl jedno mládě a radostně je odnesl domů, kde se pochlubil svým úlovkem. Tak začíná příběh lišky Bystroušky, ve kterém se magicky prolíná svět zvířat s tím lidským. Novela plná laskavého humoru dokonce inspirovala Leoše Janáčka a do dnešních dnů je námětem mnoha divadelních inscenací.
Život a literární tvorbu Rudolfa Těsnohlídka výrazně ovlivnilo dětství. Otec si přivydělával jako antoušek neboli ras a toto povolání vyčleňovalo celou rodinu z takzvané slušné společnosti. Po absolvování gymnázia nastoupil na pražskou filozofickou fakultu, ale studium nedokončil. Ve věku devatenácti let otiskl pod pseudonymem Arnošt Bellis první báseň. Patřil mezi významné osobnosti českého kulturního života, stýkal se mimo jiné i s Haškem, Neumannem či Gellnerem.


Jeho nejznámějším dílem je právě Liška Bystrouška, která se stala předlohou ke slavné Janáčkově opeře. Když zjistil, že jeho žena je velmi vážně nemocná, rozhodl se svůj život ukončit. Sebevraždu spáchal v redakci Lidových novin, aby klid milované Olgy nenarušil…

Počet stran: 224, cena: 199,- Kč

Více informací najdete na: www.knihyomega.cz

Foto: Nakladatelství Omega