Rudolf Havlík vypráví toulavé dobrodružství ze šíleného světa

V nakladatelství Motto vychází další kniha režiséra a spisovatele Rudolfa Havlíka, román s názvem Horkou jehlou. Jeho hrdina má netradiční povolání – hasí průšvihy pro textilní korporace na druhé straně světa, třeba v Indii, nebo v Číně.

Druhý román známého českého režiséra nabízí exotiku, humor, ale i mrazivý vhled do chamtivého světa oděvního průmyslu. „Viděl jsem bouřky nad Himálajem a svítání na ostrově, co není na mapě. Potkávám lidi, které nikdo nezná, a vídám věci, které bychom měli znát, ale nechceme. Někdy mi jde o krk a jindy mi do klína spadnou všechny krásy světa. Řekl bych vám, abyste se připoutali, ale tahle jízda je bez pásů. Tak se mě držte,“ popisuje svou knihu autor.

„Název knihy vznikl z debaty s nakladatelstvím a já jsem spokojený, protože přesně vystihuje situaci, se kterou se trh s rychlou módou, který v knize přibližuji, potýká,“ říká Havlík, který se ve svém předchozím románu Zítra je taky den (2020) zčásti soustředil na to, jakým způsobem výroba oblečení v Asii probíhá. Poznal to na vlastní kůži při jednom ze svých bývalých povolání. „Můj hrdina zápasí se stejnými problémy, jaké jsem i já řešil při svých pracovních kontraktech. Druhá kniha Horkou jehlou sice dějově navazuje na tu první, ale funguje jako samostatné vyprávění.“

V románu se kromě dobrodružné výpravy a pátrání po hledaném člověku Havlík soustředí na velký problém oděvního průmyslu, a tím je otázka ekologické udržitelnosti. „Toto téma je dnes velmi propírané, ale málokdo skutečně ví, jak to probíhá v praxi a jak je tento nový pojem zavádějící a nepřesný a v reálném světě na druhém konci planety zcela nepochopitelný,“ říká.

 

Cena knihy: 399 Kč

 

O autorovi:

Rudolf Havlík je filmový režisér, scenárista a spisovatel. Býval taky barman, manažer, trenér, vězeň, řidič, grafik i nezaměstnaný. Měl úspěšný blog, vydal šest knih, natočil pět filmů a jeden přírodopisný seriál. Procestoval skoro celý svět, viděl věci, nad kterými zůstává rozum stát, a zažil okamžiky, nad kterými se ustrne srdce.

 

Foto: Albatros Media

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353