Rodačka z Miami odhaluje neznámou tvář Floridy

Nakladatelství Dokořán přichází s románem Swamplandie jižanské autorky Karen Russellové, brilantní vypravěčky fascinujících osudů rodiny zápasníků s krokodýly v bažinách na jihozápadě Floridy. Kniha byla v roce 2012 nominována na Pulitzerovu cenu (která toho roku nebyla udělena) a dostala se na seznam »10 nejlepších knih roku« listu The New York Times. S dílem vycházející hvězdy americké literatury se český čtenář seznamuje poprvé.


Tlamu dvousetkilového krokodýla můžete zavázat holčičí gumičkou do vlasů. „Fyziognomie aligátora skrývá jeden zajímavý fakt: zatímco dokáže zavřít čelisti silou 395 kilogramů na centimetr čtvereční, tedy silou gilotiny, muskulatura jeho tlamy, která ty stejné čelisti otevírá, je nesmírně slabá. Tohle je tajemství, které zápasník používá k poražení svého soupeře – jakmile se vám podaří zavřít
aligátorovy čelisti a sevřít je v pěsti, je pro zvíře skoro nemožné je zase otevřít. Tlamu dvousetkilového krokodýla můžete zavázat holčičí gumičkou do vlasů,“ prozrazuje třináctiletá Ava, hlavní vypravěčka příběhu.
Román Swamplandie zavádí čtenáře do odloučené části floridských bažin, kde rodina Bigtreeových provozuje zábavní park s pětadevadesáti živými krokodýly. Rodina žije izolovaně mimo většinovou společnost uprostřed neprostupného labyrintu mangrovového porostu a nekonečných mokřadů, kde jediným spojením s pevninou je přívoz, který na ostrov přiváží turisty. Děti se vzdělávají pomocí zastaralých dálkových kurzů a na pevninu nikdy nejezdí, jenom v případech nouze. Hvězdou parku je matka rodiny Hilola, slavná zápasnice s krokodýly světového formátu: Čtyřikrát týdně naše matka lezla po žebříku nad Krokodýlí jámu v dvoudílných zelených plavkách a stavěla se na okraj skokanského můstku. Když bylo větrno, létaly jí kolem obličeje dlouhé vlasy, ale jinak byla celá nehybná. Noci v bažině byly temné a bezhvězdné – náš ostrov byl něco přes čtyřicet kilometrů daleko od sítě světel na pevnině – a i když jste na nebi mohli pouhým okem najit Venuši a safírové vlasy Plejád, tělo naší matky bylo vidět jenom v obrysech, skvrna na pozadí palmového listí.


Někde přesně pod Hilolou Bigtreeovou plavaly ve třech stech tisících galonů filtrované vody tucty krokodýlů a prorážely hladinu svými úžasnými diamantovými hlavami s tesáky ve tvaru rampouchů. Nejhlubší dno – černý kornout, do kterého máma skákala – mělo osm metrů a v nejmělčím bodě voda ubývala až na deset centimetrů bahna pokrývajícího vrstvu měďnatého písku. Uprostřed jámy se z nahrnutého bláta zvedal malý ostrůvek, čtvrt akru vyhloubeného vápence. Přes den na kameny šplhalo na třicet krokodýlů a jako živá hora se vyvalovali na slunci…
Záhy jsme svědky dvou tragédií, které rodinu Bigtreeových postihnou – Hilola náhle umírá na rakovinu a na pevnině se otevře konkurenční zábavní park, Svět temnoty, obrovský moderní a syntetický komplex. Nastává krach rodinného podniku, Swamplandie postupně přijde o všechny návštěvníky, přívoz přestane dojíždět a rodina se ocitá v naprostém odloučení od zbytku světa. Otec se vydává na pevninu zajistit prostředky na revitalizaci parku, sedmnáctiletý syn Kiwi dezertuje a začne pracovat pro konkurenci a šestnáctiletá Osceola se zálibou ve spiritismu záhadně zmizí. Nejmladší třináctiletá Ava zůstává na ostrově sama a vydává se na loďce skrze tajemné močály zachránit svou sestru…
Román Swamplandie vznikl na základě povídky Ava Wrestles the Alligator (Ava bojuje s aligátorem), kterou v roce 2006 publikoval literární časopis Zoetrope: All-Story. Russellové bylo tehdy čtyřiadvacet. Během práce na románu strávila několik let studiem historie poloostrova – skrz jednotlivé roviny odhaluje neznámou tvář Floridy, stereotypně vnímanou jako americký ráj pro důchodce s příznivým podnebím. Florida je však ve skutečnosti nehostinná a nebezpečná oblast se znepokojivou historií.

Postavy tak zranitelné a citlivé, až z toho puká srdce
Podle autorky i kritiků je nejsilnějším motivem Swamplandie ztráta. „Velká část příběhu spočívá v tom, že dívky hledají ducha své matky,“ vysvětluje Russellová, „Truchlení je pro postavy velmi osobní záležitostí. Každý člen rodiny se natolik soustředí na duchy minulosti a vize zázračné budoucnosti, že se v přítomnosti s ostatními míjí.“ Smrt své matky Ava popisuje jako »začátek konce« a situaci rodiny po této události shrne do jedné věty: „Zhroutili jsme se.“ Ztraceni v moři smutku, každý člen rodiny spřádá svoje vlastní plány, jak zachránit Swamplandii – a všechny jsou odsouzeny k neúspěchu.

Na pomezí reality
Autorčin jazyk hýří metaforami a poetickými popisy prostředí, situací, pocitů. Russellová si vypůjčuje lehkost a nezatíženost dětského vnímání, popis bizarních událostí je místy až děsivě přímočarý, čímž vzniká prostor pro hlubší symbolické vyznění.
Vedle zařazení do žánru magického realismu si Swamplandia mezi některými kritiky vysloužila označení »současný jižanský gotický román«. Tento žánr je
v románu zastoupen mnohými zmínkami duchů a strašidelnou postavou Ptačího muže.
Russellová byla v mládí ovlivněna dílem povídkáře George Saunderse, především však mistrem hororu Stephenem Kingem. Autorka přiznává, že ráda kombinuje žánry a nerada by, aby byl její román zaškatulkován do jedné jediné literární tradice.
List The New York Times označil Swamplandii za jednu z deseti nejlepších knih roku 2011. Román byl také nominován na cenu Orange Prize for Fiction pro rok 2011. Dostal se mezi tři finalisty Pulitzerovy ceny za beletrii pro rok 2012, ačkoliv žádná cena nakonec udělena nebyla. Byl mezi třemi nominovanými
na Andrew Carnegie Medal for Excellence in Fiction pro rok 2012. Stephen King
o románu prohlásil: „Vynikající, vtipné, originání. Také strašidelné a temné. Swamplandia Karen Russellové je přesně tak dobrá, jak dávaly tušit její povídky. Na tuhle knihu nezapomenu.“

První vydání v českém jazyce
Z anglického originálu Swamplandia! přeložila Lýdie Kárníková
Počet stran 352, cena: 349,- Kč

O autorce:
Karen Russellová (*1981, Miami) je vycházející hvězda americké literatury. V roce 2006 vydala svou první knihu, sbírku krátkých povídek St. Lucy´s Home for Girls Raised by Wolves, za kterou obdržela řadu ocenění pro mladé autory. Její románový debut Swamplandia! z roku 2011 byl mimo jiné v roce 2012 mezi finalisty na Pulitzerovu cenu (která toho roku nebyla udělena) a dostal se na seznam »10 nejlepších knih roku 2011« listu The New York Times. V roce 2013 vydala sbírku povídek Vampires in the Lemon Grove a jejím prozatím posledním dílem je román Sleep Donation (2014). Karen Russellová vystudovala Northwestern University a Kolumbijskou univerzitu v New Yorku, v současnosti je na tvůrčím stipendiu Bardovy university.
Facebook: https://www.facebook.com/KarenRussellAuthor

Karen Russellová: Swamplandie – oficiální anotace nakladatelství
Mimořádně vystavěný a jazykově bohatý románový debut autorky Karen Russellové se odehrává v exotickém prostředí bažin na jihozápadě Floridy a vypráví o rodině zápasníků s krokodýly, vyvolávání duchů, Ptačím muži, dvou konkurenčních zábavních parcích, Deseti tisících ostrovech u floridského cípu, cestě do podsvětí a mrtvém milenci. Kombinace více než neobvyklá, ale Russellová díky svému výjimečnému citu pro jazyk lehce propojuje skutečné s neskutečným a vytváří z těchto bizarních prvků mnohovrstevnatý příběh, který žánrově osciluje mezi magickým realismem a mysteriózním románem, a přitom zůstává jímavou a zároveň nadmíru zábavnou sondou do života rodiny, která žije v dobrovolném odloučení od společnosti.

Foto: www.dokoran.cz