Rick Riordan – Percy Jackson: Zloděj blesku

Paráda!!! Úžasné, čtivé, prostě napsané tak, že vás to vtáhne do děje, vžijete se do hrdiny poloboha a oceníte styl vyprávění. Tento příběh může číst dítě i dospělý. Je to obdivuhodné, že připoutá ke knize každého, kdo chce na chvíli prožít dobrodružství s bohy z řecké mytologie.


Hlavním hrdinou je dvanáctiletý Percy, který o svém daru nemá ani tušení. Bojuje ve škole s učivem i s učiteli. Školy střídá jako ponožky, v každé provede něco, pro co ho vyloučí. V jedné škole při exkurzi ve vodním světě zmáčkl špatnou páčku na lávce a celá třída si zaplavala. V té poslední se jeho učitelka matematiky v muzeu přemění na létající příšeru Lítici a chce ho zabít. Percymu se podaří za pomoci učitele latiny pana Brunnera Lítici přemoct a nedokáže uvěřit, co prožil. Vše má zabalené v mlze a i pan Brunner mu tvrdí, že se nic takového nestalo. I z téhle školy je vyloučen za drzé chování k učiteli a pro nezvládnutí testu. Zde musím podotknout, že za to Percy až tak nemůže. Nejvíc ho to mrzí proto, že zklame mámu a že ztratí svého nejlepšího kamaráda Grovera. Doma ho se zlou přivítá jeho nevlastní otec Gabe, který je alkoholik a gambler. Matka ho vezme na víkend k moři do Montauku. Tam začne jeho cesta za poznáním, kým ve skutečnosti je. V noci za hrozné bouře příjde vyděšený Grover a řekne, že ho honí a že musí všichni utéct. Matka je nažene do auta a za šílené jízdy mu sdělí, že se musí zachránit a dostat se do Tábora polokrevných. Percy je zmatený, ale když uvidí za sebou příšeru s býčí hlavou ve které pozná Mínótaura, tak pochopí, že mu jde o život. Nakonec se do Tábora dostane a tam postupně poznává jiný svět do kterého kupodivu skvěle zapadne. Také zjistí jaké je jeho poslání a proč po něm jdou příšery. Za pomocí Grovera a kamarádky Annabeth se vydává na cestu najít ztracený Blesk a zabránit tak válce mezi bohy, která by zničila samo lidstvo. Jeho cesta je plná překážek a lstí, které musí zdolat.
Příběh je vyprávěn v první osobě samotným Percym a mě se to moc líbilo. I on, má málo znalostí, co se týče řeckých bohů. Proto je tam vše vysvětleno jednoduše, takže i já neznalec jsem se za chvíli skvěle orientovala. Věřím, že i díky tomu si najde nejeden dětský nečtenář ke knize cestu a začne objevovat krásy čtení.

Foto: Nakladatelství Fragment