Richard Rohr & Andreas Ebert – Enneagram – Devět tváří duše

Tato kniha mě zaujala na první pohled. Četla jsem ji s přestávkami asi měsíc a vždy mě něco upoutalo. Je to kompletní náhled na devět různých osobností, které jsou ukázány s přednostmi i chybami. Pokud byste se enneagram naučili kompletně nazpaměť, poznáte, co od člověka můžete očekávat. Sám autor říká, že v konzultaci po nějaké době začne tomu člověku říkat, s čím má problém a on se diví, že to uhádl.

enneagram

Enneagram je více než dva tisíce let starý dynamický systém, který popisuje devět typů osobností. Kniha má sloužit k sebepoznání, protože skutečné sebepoznání je základním předpokladem pro vnitřní cestu. Enneagram jako model poznání duše není původně křesťanský, ale pochází z tradice východní moudrosti súfi. V úvodu knihy autor vysvětluje, jak se k Enneagramu staví křesťanství a celkově církve. Dále zmiňuje, že mnoho psychologů se staví k těmto typologiím s nedůvěrou, protože každý je jedinečný a neopakovatelný. Ale enneagram otvírá možnost objevení zákonitosti chování s možností změny a osvobození se od tlaku předurčenosti. Původním cílem enneagramu bylo pomoci lidem na cestě k Bohu. Jestli tímhle odradím ateisty, tak jim připomenu, že celá Evropa je budována na křesťanských základech. Vždyť desatero je všeobecným zákonem, jak se máme chovat. Dále tu máme vánoce, velikonoce – křesťanství nás obklopuje, i když to nevnímáme.

Sám autor říká:

Mnoho lidí církve vystupuje lehkovážně ve jménu Boha v domnění, že Boha chápou. To je jedním z důvodů, proč křesťanská církev ztratila tak mnoho na své hodnověrnosti a proč ji mnoho současníků již nemůže brát vážně. Zažívají náboženské lidi, kteří nejsou autentičtí a kteří nadto sledují očividně své vlastní cíle. Enneagram nám může pomoci vnímat sama sebe jasněji, stát se vůči sobě bezohledně upřímnými a stále se lépe rozlišovat, kdy slyšíme jen své vlastní hlasy a jsme v zajetí vlastních předsudků, a kdy jsme schopni být otevření pro něco nového.“

V jistém smyslu není nic těžšího než pracovat s náboženskými lidmi. Mají takový sklon k moralizování, že nejsou schopni přijmout skutečnost a čelit ji přímo.“

Jsem křesťan a moc dobře si uvědomují, jak někteří věřící, které znám jsou pokrytečtí. Kážou něco, co sami nedělají a to možná některé odrazuje, ale já vždy říkám, že je důležité, jak se chovám já. A k tomu být lepší, mi může pomoci i tato kniha, která je opravdu zajímavá a vím, že se k ní budu často vracet. Má v sobě mnoho moudrosti, pochopení a ukazuje směr, jak a co zlepšit. Také se dobře čte, není nudná a neuspává. Obsahuje mnoho zajímavých podnětů k zamyšlení. Doporučuji každému čtenáři, který chce na sobě pracovat.

Ještě něco k autorům knihy. Knihu napsal Andreas Ebert na základě nahrávky několikadenního semináře o enneagramu, uspořádaného v novém působišti Richarda Rohra v Albuquerque v Novém Mexiku v létě 1988. Tři pravidla umožňují rozlišit příspěvky R.Rohra od A Eberta: forma »« pochází vždy od R. Rohra, všechny odstavce tištěné menším písmem jsou od A.Eberta a třetí část knihy napsal sám A.Ebert.

R.Rohr vstoupil v roce 1961 do františkánského řádu, vystudoval teologii ve františkánském semináři a v roce 1970 byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný známý autor, kazatel a vedoucí exercicií.

A.Ebert vystudoval evangelickou teologii a v roce 1981 byl vysvěcen.Věnuje se také překládání, psaní textů, knih a od roku 1990 je zástupcem vedoucího přednášek obci v Celle.

Závěrem chci říct, že i já jsem se našla v jednom typu z devíti charakteristik enneagramu. Nemyslím, že by se na mě vše hodilo, ale často můžu jednat podvědomě a něco si neuvědomovat. To by spíše mohli říct mí blízcí, kteří jsou se mnou nejvíce. A od toho tato kniha je, poznat co nejlépe sám sebe a snažit se být lepším, aby se mi dobře žilo a ráda byla na tomto světě. Což doufám, že se mi daří a přeji to i vám.

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství Synergie