Rebecca Kauffmanová – Sedmihlas

Někdy mě kniha nezaujme na první pohled buď anotací nebo obalem. Pak sáhnu po ukázce z knihy, které nabízí nakladatelství na svém e-shopu. A Jota nabízí. Po přečtení ukázky jsem si byla jistá, že se mi kniha bude líbit. Moc ráda jsem si ji vzala k přečtení. A fakt.

Je to nevšední román, napsán s mimořádnou citlivostí vzhledem k událostem v rodině. Kniha je napsána dějově nesouvisle. Každá kapitola má svůj rok, jiného vypravěče a své kouzlo. Vzala jsem si rok úmrtí matky (1934) a jen jsem sledovala, co se dělo před a po.

Sedm sourozenců Shawových žije na farmě ve Vigrinii s rodiči. Matka je vážně psychicky nemocná. Otec je k její nemoci citlivý. Nejstarší dcera Wendy se stane náhradní matkou pro své sourozence. Do role vpadne přirozeně bez výčitek a bere za svůj úkol sourozencům pomáhat. Žije s nimi tak, že svůj osobní život nevnímá.

Dvě události rozdělí rodinu. Smrt matky a nečekané těhotenství nezletilé Lane.

Vše se prolíná až do dospělosti a my sledujeme, jak toto ovlivní jednotlivé osoby. Např. Hanry nerad čeká na lidi, má pocit, že ten, na kom mu záleží, se ztratí nečekaně z jeho života jako matka.

Příběh je časově rozsáhlý, sledujeme dětství, dospělost až do ovdovění či osud jejich dětí.

Autorka přirozeně vypráví malé zlomky dějství, které je rozdělují. Koloběhem událostí si k sobě najdou cestu. Je to čtivé, citlivé, psychologicky dobře popsané a poutavé. Na čtení knihy jsem se těšila. Dokonce mě některé postavy nenápadně překvapily. Je to neobyčejný román o událostech jedné rodiny, v širokém časovém rozsahu. O ztrátách a nálezech. O uvědomění, přiznání a odpuštění.

 

Hodnocení: 90%

 

Více infa: https://www.jota.cz/sedmihlas

 

Foto: Nakladatelství JOTA