Randy Susan Meyersová – Manželské nehody

Knihy jsem si všimla díky obalu, který je nejen hezký, ale je na něm také chválící hodnocení mé oblíbené spisovatelky Liane Moriarty. Což na mě zvlášť zabralo, takže je to dobrý reklamní tah. Kniha se mi líbila, byla dobrá, ale něco malého jí chybělo, aby byla top. A nejhorší je, že nevím jak to vyjádřit, takže budu teď vypadat velmi chytře. Prostě to beru pocitově.

manželské nehody
Hlavní hrdinkou je Maddy, matka tří dětí a manželka Bena. Rodina žije v Bostonu. Maddy je sociální pracovnice a od začátku mi byla sympatická. Autorka přesně vystihla zkušenosti ženy, která přijde domů z práce a čeká na ni druhá, domácí, směna. Děti, večeře, prádlo, úklid a u Maddy je do toho všeho zakombinovaná tíseň a strach, s jakou náladou přijde Ben z práce. Ben je vedoucí kanceláře veřejného obhájce. Přesto, že je dobrý právník, neumí ovládat svůj hněv a doma se rozzlobí kvůli každé blbosti. Maddy je z něho doslova na prášky, které tajně bere. Až do takého bodu se dostala. Vše změní autonehoda, kterou zavinil Ben. Maddy po ní zůstane v kómatu a je zajímavé sledovat, jak se s tím Ben vypořádává. Bohužel hodně rodinných povinností hodí na svou nejstarší patnáctiletou dceru Emmu. Chování Emmy a Benna je trochu netypické, ale velmi reálné a uvěřitelné. Maddy se z kómatu probere po třech týdnech. Poté se vyskytnou nové problémy, se kterými se rodina musí poprat. Zvládne to? Maddy si nese určité následky kómatu. Také si pamatuje málo věcí, které se staly před nehodou.
Opravdu dobře jsou popsány pocity všech hrdinů, protože v kapitole se střídají ve vyprávění Maddy, Ben a Emma. Je to příběh o rodinné tragédii, kde už před ní nebylo vše v pořádku a poté také ne. Ben je typický chlap, který sice umí vydělat peníze, ale je sobec. Na prvním místě je on, pak dlouho nic a potom možná práce. Neumí se postarat o domácnost a hlavně neumí ocenit, co vše jeho žena pro to musí udělat. Ty jo, to bych ráda, kdyby se nad tím zamyslel každý chlap. Všichni toho máme hodně, ale i ta žena chce mít chvilku pro sebe. Zaslechla jsem vtipnou poznámku od chlapa, když si manželka přála sušičku. Řekl jí na to, a co pak budeš dělat ty? Ty jo, to mě tak vytočilo, jak co bude dělat ona? Starost o děti a domácnost je vedle její práce málo? Když chlap v té domácnosti nehne ani prstem. Určitě takoví nejsou všichni, ale je jich menšina. Kéž by oba partneři uměli upřímně ocenit, co ten druhý dělá pro ně a pro rodinu. Někdy jsou muži fakt sobci. A o tom je tato kniha. O pocitech, o uvědomování, o omlouvání a o tom, jestli se může člověk opravdu změnit.
Je to velmi hezká, čtivá kniha. Neskrývá v sobě šokující tajemství, ale jsou v ní ukrytá malé vnitřní soukromá dramata, která prožívá každý z nás. Kdo má rád dobře vykreslené romány o rodině vřele doporučuji.

Foto: Nakladatelství IKAR


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353