Radka Zadinová – Noc, kdy padaly hvězdy

Na čtecí rozjezd v Novém roce jsem si vybrala opravdu něco hezkého, a to dívčí román. Dcera je má ráda a já tak jemně sonduju, co nyní vychází za knihy. Zároveň mě to baví. Jednou za čas není pro mě problém přečíst si něco jemně romantického. Je to pro oddych a s klidem mohu tento román doporučit dál.

0046698618_kdv0594_velka

Jak jsem zjistila, tato kniha je už druhý díl ze série Ranč u sedmi strak. Díly na sebe volně navazují, a tak mi nedělalo problém číst druhý díl bez toho prvního. Na Databaziknih jsem si zjistila stručný obsah prvního dílu, který se věnoval šestnátileté Nině.

Druhý díl má za hlavní hrdinku její nejlepší kamarádku šestnáctiletou Dianu, která se vrací z dvouměsíčního pobytu v sanatoriu, po velmi hrozném zážitku. To, co se jí stalo, je opravdu děsné. Její přítel ji podal drogy, a s kamarády ji znásilnil. Diana si nepamatuje žádné podrobnosti, ale ztratila chuť žít. Je v depresi, nejí, zvrací, jen přežívá. Vrací se domů na ranč, který vlastní její rodina. Je to ranč s penzionem, a tak potřebuje k chodu více lidí. Pomáhá celá rodina, jež čítá dva starší bratry a rodiče, také v krizi, ale partnerské. Kupodivu Dianě nejvíce pomůže nový pomocník u koní Libor, který nezná soucit a snaží se vrátit Dianu zpět do života. Jestli se mu to povede, musíte si přečíst. Ale prozradím, že mu do zelí poleze další brigádník z kuchyně Matt. Jenže on má taky nejedno tajemství.

Celkově se to moc dobře četlo. Jsou zde s citem vylíčeny myšlenkové pochody dívky, která prožila trauma a nechce se ji dál žít. Stydí se před okolím, i když ví, že za to nemůže. Postupně na to příchází a je jí jedno chování okolí. Záleží jí na rodině a nejlepších kamarádech. Hodně jí pomůže Nina a Libor. Z příběhu lze vyčíst i poučení, aby si holky dávaly pozor na kluky, se kterými se stýkají. A také trochu poslouchaly okolí, které je varuje. Já chápu, že každý se učí chybami, ale někdy jsou těžce zaplaceny, a tak neuškodí vnímat cizí rady i své pocity.

Česká autorka mi není moc známá, ale její kniha se mi líbila. Pokud se Anetě bude líbit dvojka, kupuji i jedničku a moc ráda si ji přečtu také.

Kniha je velmi povedená, jak psaným jazykem, tak obsahem. Nejen holkám, doporučuji.

Hodnocení: 80%

Foto: Nakladatelství CPRESS / www.albatrosmedia.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353