Proklatě zábavná společenská satira o možná bláznivější rodině, než je ta vaše

Nakladatelství Plus vydalo jednu z nejhumornějších amerických knih poslední doby – román Kde se touláš, Bernadetto, který ihned po vydání vyvolal naprostou senzaci a 60 týdnů se držel na žebříčku bestsellerů podle The New York Times. Nezřízeně vtipný a mnohotvárný satirický román Marie Sempleové boří veškeré vypravěčské konvence. Autorka předkládá čtenářům zábavný i dojemný příběh o jedné dost výjimečné rodině, v níž se potvrzuje, že genialita často hraničí s vyšinutostí. Kniha sestavená z nejrůznějších e-mailů, dopisů, novinových článků i oficiálních dokumentů FBI sklízí úspěchy a pochvalné ohlasy u čtenářů i literárních kritiků.


Kdo je vlastně Bernadetta Foxová? Revoluční architektka, ale také potrhlá matka, nekonvenční manželka nebo nesnesitelná sousedka? A proč se krátce před Vánoci beze stopy vytratila? Vše začíná v den, kdy se její dcera Bee za výborné vysvědčení začne dožadovat své odměny – rodinného výletu do Antarktidy. Jenže Bernadetta trpí alergií na město a lidi vůbec a také díky »mouchám otravným«, jak nazývá své sousedky, raději vůbec nevychází z domu. Dokonce zašla tak daleko, že za ni vše vyřizuje virtuální asistentka z Indie. Představa, že by se měla vydat až na konec světa, v ní vyvolává pořádné obavy…
„Nemusíte znát Seattle, aby vás dostal na kolena satirický talent, který ve svém románu Sempleová projevuje. A i když se čtenář nejspíš bude bavit tolik, že to ani nemusí postřehnout, netradiční zápletka nabízí i porozumění pro hrozbu, jež v sobě skrývá neřízená tvořivost, a ukazuje, jak silné může být pouto mezi matkou a dcerou,“ komentuje román Kde se touláš, Bernadetto americký The Oprah Magazine.

Foto: Nakladatelství Plus