Peter Carey – Parrot a Olivier v Americe

V nakladatelství Jota právě vychází novinka ze Zlaté edice: Peter Carey – Parrot a Olivier v Americe. Brilantní vyprávění o osudech pána a sluhy – Oliviera a Parrota na cestě do Nového světa.


Může být politická fikce románem? Spisovatel Peter Carey oživuje velkého francouzského filozofa Alexise de Tocqueville a jeho cestu do Ameriky, z níž vzešlo dílo Demokracie v Americe – první velká studie o mravech, morálce a politice ve Spojených státech, prostřednictvím fiktivních postav Oliviera de Garmonta a Johna »Parrota« Larrita, jeho sluhy a špicla zároveň.
Olivier je syn francouzských šlechticů, kteří jen tak tak během revoluce nepřišli o hlavu. Je to nešťastník se špatným zrakem, chorobně opečovávaný matkou, snob, který má za to, že šlechta má absolutní právo povyšovat se nad každého. Parrot (nebo také papoušek) je naopak synem potulného anglického tiskaře, jako dvanáctiletý utíká do Paříže, kde se stává v Olivierově rodině sluhou. A když odjíždí Olivier do Nového světa studovat vězeňský systém, ač si chce ve skutečnosti jen zachránit krk, k pramalé radosti je Parrot vyslán s ním.
Děj cesty je vyprávěn střídavě z perspektivy obou protagonistů jako pikareskní dobrodružství lásky a politiky na pozadí dějin staré vlasti a v perspektivě dobývání nových zemí. Navzdory okolnostem vzniká mezi oběma přátelství. Kniha Parrot a Olivier v Americe byla v loňském roce v užším výběru na nejvyšší britské literární ocenění Man Booker Prize.

pevná vazba s přebalem / 496 stran / cena 448,- Kč

O autorovi
Peter Carey (1943) je australský spisovatel, narodil se v Bakchus Marsh ve státě Victoria. V šedesátých letech působil v reklamním průmyslu, cestoval mimo jiné po Evropě a Středním východě. Na počátku devadesátých let se přestěhoval do New Yorku, kde působí jako výkonný ředitel programu kreativního psaní na Hunter College, jež je součástí City University of New York. Dvakrát získal prestižní ocenění Man Booker Prize. Jako australský spisovatel byl opakovaně navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

Foto: Nakladatelství Jota


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353