Pavla Hanáčková – Je pravda, co se o nich říká? Mýty a předsudky o zvířatech

Dnes jsem dostala tři knihy pro děti. Všechny jsou moc hezké, postupně je vám představím. Jako první jsem si vybrala tuto, protože pro mě jasně vede. Je nádherná. Zaujala mě na první pohled. Pro děti, které mají rádi zvířata je skvělá, protože v ní najdete to, o čem se v běžných knihách nepíše. Věnuje se mýtům, které se o zvířatech povídají. Je pravda, že brečíme jako želva? Nebo jsme pomalí jako želva? To se dovíte v této knize.

myty o zviratech

V první řadě musím zmínit milé ilustrace, které texty krásně doplňují. Moji kluci milují knihy o zvířatech a tuto už máme prolistovanou a zčásti přečtenou. Můj mladší syn má rád želvy. Odolávám a zatím želvu doma nemáme. V knize jsme si jako první přečetli kapitolu o želvách. Je zde rozepsáno patnáct zvířátek. Každému zvířátku je věnována jedna dvojstrana. Dozvíme se perličky ze života netopýra, medvěda, osla, lišky, pštrosa, hyeny, prasete, krysy, vlka, hada, žraloka, želvy, slona, chameleona a kočky.

Začala jsem želvami, kterými také skončím. Pro zajímavost vám napíši, že želvy opravdu brečí. Je to pravda, ale nemá to nic společného s emocemi. Mořské želvy žijí v moři, pijí tedy mořskou vodu. V těle mají speciální kanálky, kterými sůl vylučují. Spolu se slzami sůl vytlačují očima ven. Pomalé také jsou, protože mají rády klid a jsou opatrné. Ale není pravda, že to želvě pomalu myslí. Želvy jsou prostě chytrolíni.

Kniha je určena dětem od šesti let. Je dobře, lehce, srozumitelně popsána, takže děti text snadno pochopí. Zaujme obrázky i texty. Baví malé i velké. Rodiče se možná dozví také něco nového ze světa zvířat. Ukazuje, že ne vše, co se povídá, je pravda. Například pštros hlavu do písku nestrká, pouze ji na zem pokládá, v případě ohrožení, aby se kryl. Celkově se kniha prostě povedla a já ji vřele doporučuji.

Hodnocení: 100%

Foto: Nakladatelství Albatros