Paul Tough – Jak mít úspěšné dítě

Myslím, že každý milující a zodpovědný rodič si přeje, aby jeho dítě vyrostlo v spokojeného a úspěšného jedince. Který si založí rodinu a bude toto poselství předávat další generaci. I já se řadím mezi ty, kteří hodně přemýšlejí o výchově dětí. Snažím se používat přirozený mateřský cit a nepřevádět si své neuskutečněné sny na dítě. Proto mě plně zaujal nový titul z nakladatelství Edika, který ukazuje na základě spoustu výzkumů a testů, co vše je důležité při výchově sledovat. A je to opravdu zajímavé, upozorňuji, že né moc jednoduché čtení.


Autor používá na příkladech mnoha výzkumů v Americe, které mají složité odborné názvy a jmenuje spoustu učitelů, vědců a psychologů. Takže se to v textu hemží cizími složitými jmény. Chvíli jsem si na to zvykala, postupně jsem ty jména vytlačila a soustředila se na hlavní text, který je pro mě důležitý. Kniha je rozdělena do pěti kapitol. První se nazývá Jak selhat (a jak ne). Kde se na řadě výzkumů potvrdilo jak důležité je mít láskyplné dávající zázemí už od nejranějšího dětství. Všechny traumata jako jsou rodiče alkoholici, tyrani, feťáci si nesou děti do dospělosti a většinou je to vede k neúspěchu. Velmi mě zaujalo, jak moc se snaží v Americe pomocí různých nadací tyto děti z problémových a nízkopříjmových rodin motivovat a dát jim správný směr. Kolik financí do toho dávají a věří, že se jim to vrátí na dětech, které budou slušnými, pracujícími občany. To bychom potřebovali i u nás v Česku. Druhá kapitola je o charakteru. Kdy se přemýšlí, že IQ není dané přímo inteligencí, ale i motivace, pevná vůle, optimismus atd. může zvýšit tuto hodnotu. Třetí se nazývá Jak myslet. Zaměřuje se na šachy, jejichž výuku přirovnává k výuce myšlení. Další kapitola je Jak uspět. Přemýšlí, co udělat pro to, aby lidé, kteří se dostanou na vysokou školu, ji zdárně dokončili. A poslední kapitola se nazývá Lepší cesta. Zde autor dává velký důraz na správné vzdělání, kterým se má bojovat proti chudobě.
Kniha má v závěru poznámky, kdy v textu jsou u různých slov malé číslice a na konci je k těmto číslům slovní podrobnější vysvětlení. Taky obsahuje jmenný a věcný rejstřík. Kniha je velmi zajímavá i konkrétními příklady, kdy tuto osobu sledují od dětství až po dospělost a ukazují, co vše ovlivnilo jeho úspěch, či neúspěch. Osobně si myslím, že by tuto knihu měl přečíst každý učitel, aby si uvědomil jak důležité místo zabírá v rozvíjení osobnosti inteligence i charakteru dítěte a vřele ji doporučuji rodičům. Stále je dobře si uvědomovat jakou významnou roli jsme dostali, když jsme se rozhodli pro rodičovství. Je dobré vědět, že dítě nevlastníme a máme ho připravit na cestu životem, co vše je potřeba, aby se z něj stal dobrý člověk po všech stránkách.

Foto: Nakladatelství Edika