Paměti pařížských katů jsou unikátním svědectvím

Pakliže se zajímáte o francouzské dějiny a o vše, co s nimi bylo spojeno, přijdete si na své! Tato kniha, již právě vydává nakladatelství Omega, dokumentuje více než stoletou historii pařížského rodu Sansonů, kteří po generace dědili katovské povolání.


Mužští potomci rodu neměli na výběr, museli pokračovat v řemesle svých otců, byť k němu měli odpor. Takový byl i poslední potomek rodu, Charles Henri Sanson (1739 – 1806), popravčí mistr soudního dvora v Paříži, vykonávající svoji nezáviděníhodnou práci za vlády krále Ludvíka XVI. z rodu Bourbonů. Po propuštění ze služeb si Henri slavnostně umyl ruce, které již nikdy neměly být potřísněny krví jeho bližních.
O tomto muži bylo známo, že prováděl pitvy popravených a jako kompenzaci za krvavé řemeslo vyráběl léky z léčivých bylin. Kromě toho o něm kolovala následující anekdota: Napoleon se ho jednou zeptal, zda může klidně spát, když popravil tolik lidí (přes 2900). Sanson odpověděl: „V případě, že císaři, králové a diktátoři klidně spí, proč by nemohl spát kat?“
Kniha Paměti pařížských katů, jež vznikla na základě edice z roku 1930, přibližuje nejen osobní život lidí, kteří stáli na okraji společnosti, ale také nabízí svědectví dějin, jež se často psaly právě na popravištích.
Více informací se dozvíte na: www.knihydobrovsky.cz
Počet stran: 416, cena: 199,- Kč

Foto: Nakladatelství Omega