Norman Mailer – Armády noci

V nakladatelství Jota právě vychází novinka z ediční řady Beletrie – kniha Normana Mailera nazvaná Armády noci. Beletrie, memoáry, reportáž nebo historiografie? Vše v jednom svazku. Mistrovské dílo novináře, esejisty, dramatika, režiséra a slavného spisovatele… Zkrátka: Dějiny jako román, román jako dějiny.


Kniha Armády noci (The Armies of the Night, 1968) je dalším jedinečným příkladem fascinující Mailerovy schopnosti experimentovat se žánrem románu. Spisovatel a novinář Mailer v ní literárně zpracovává velkou historickou událost – protestní pochod na Pentagon v říjnu 1967 v rámci kampaně proti válce ve Vietnamu – a umně při tom propojuje fikci se skutečností.
Dílo obsahuje dvě knihy, z nichž každá přináší pohled na významnou událost z odlišné perspektivy. V první, nazvané Dějiny jako román, popisuje své vlastní zážitky účastníka pochodu. Skutečnost, že vše vypráví ve třetí osobě, vtiskuje knize naprosto nevšední dynamiku a zároveň umožňuje autorovi, aby uplatnil svůj vypravěčský talent, pověstný humor i schopnost pronikavé analýzy.
Druhá kniha nese název Román jako dějiny. V ní se čtenáři protestní pochod představuje v historických a společenských souvislostech. Mailer v této části referuje o genezi události, jejích příčinách, organizátorech a vůdcích. Samotný pochod pak líčí z perspektivy nezúčastněného reportéra. Právě tato literární forma umožnila Mailerovi pronikavě odkrývat problémy soudobé společnosti.
Za knihu Armády noci získal Norman Mailer dvě prestižní literární ocenění – Národní knižní cenu a Pulitzerovu cenu.

pevná vazba s přebalem / 352 stran / běžná cena 348,- Kč

O autorovi
Norman Mailer (1923–2007) se řadí mezi nejúspěšnější americké spisovatele. Slavným se stal už ve svých 25 letech díky románu Nazí a mrtví. V dnes již proslulé knize popsal své zážitky z válečných operací americké průzkumné čety v Tichomoří. Literární kritika i čtenáři byli šokováni i nadšeni zároveň a kniha se stala jedním z nejlepších amerických románů o druhé světové válce.
V následujících desetiletích se autor zařadil mezi nejčtenější světové prozaiky. Koncem šedesátých let se těžiště Mailerovy tvorby přesunuje k esejistice, publicistice a beletrizovanému žurnalismu. Uspěl i se svými dalšími díly, mezi nimiž zaujímají významné místo reportážní či dokumentární romány.

Norman Mailer a jeho knihy v Jotě
„Literatura nejvyšší kvality… Žije ve vaší mysli dlouho poté, co dočtete poslední stránku.“ Miami Herold

Katova píseň
Reálný příběh muže odsouzeného k trestu smrti. Mapuje jak události vedoucí ke zločinům, tak soudní proces i období bezprostředně předcházející popravě.

Nazí a mrtví
Román o bojích Američanů v Tichomoří za druhé světové války, který vytěžil ze své téměř dvouleté vojenské služby na Filipínách a v Japonsku a který i s odstupem let zůstává jedním z klíčových děl americké literatury s válečnou tematikou.

Lesní zámek aneb Hitlerův přízrak
Prostřednictvím ďáblova agenta, mimochodem velmi sardonického vypravěče, se seznamujeme s prarodiči, rodiči i sourozenci Adolfa Hitlera, odhalují se nám poměry v manželství Adolfova otce, dozvídáme se o incestních vztazích, které vedly až k Adolfovu narození.

Americký sen
Příběh profesora existenciální psychologie Stephena Rojacka, který vidí východisko ze svých problémů buď v sebevraždě, nebo ve vraždě vlastní manželky.

Marilyn
Životní příběh Marilyn Monroe, složitý, plný zvratů i předzvěstí jejího tragického konce, ho nakonec tak zaujal, že se jeho práce rozrostla na celý „románový životopis“ (kniha vyšla v roce 1973).

Duch děvky
„Špionážní román, který ze všech ostatních špionážních románů dělá trpaslíky,“ napsal americký recenzent, a je nutno dodat, že zdaleka ne pouze svým rozsahem, ale filozofickým a ideologickým vhledem do zpravodajské džungle studené války od založení CIA na konci čtyřicátých let dvacátého století po konec osmdesátých let.

Foto: Nakladatelství Jota