Nicolas Vanier – Bella a Sebastián

Nádherný příběh. Hrozně moc z něj cítím sílu toho dobrého, co lidé v sobě mají. Po přečtení si říkám, že takoví lidé musí být i mezi námi a že to určitě nebude až tak špatné, jak to na první pohled vypadá. Příběh dává víru a to je to, co lidé potřebují. Víru v přátelství, lásku, statečnost, poznání být na té straně, která pomáhá lidem. Pomáhá být lepším.


Sebastián je osmiletý kluk, který žije se svým dědou a nevlastní sestrou Angelinou v horské vesnici v srdci Alp. Píše se rok 1943, i zde dolehla válka a lidé žijí ve strachu před Němci. Ale přesto jsou nezlomení a tajně brojí proti Němcům, ať už jako partyzáni nebo převaděči židovských uprchlíků přes hory do Švýcarska. Angelina je pekařka a i v tomhle najde jak se vzbouřit. Musí péct chleba pro Němce, ale tajně peče i pro uprchlíky. Je moc hezká a líbí se místnímu doktorovi a německému poručíkovi Braunovi. I tady se pozná, že je vše jinak, než jak to na první pohled vypadá. Děda je poctivý tvrdý horal, který má salaš a stará se o ovce. Neumí, ale být upřímný k Sebastianovi ve věci jeho matky. S tím se nesrovnává a utíká k pálence. Sebastián je hodně sám, děda neuznává školu, říká, že nejlepší škola je příroda. A tak Sebastián se toulá horami, sem tam pomůže dědovi nebo sestře. Oblast ohrožuje Bestie, dáví ovce a napadá lidi. Všichni si myslí, že je to toulavý pes a pořádají na něj hon. Sebastián ho jednou potká v lese a cítí, že mohou být přátelé. Sledujeme rodící se přátelství na život a na smrt. Sebastián Bestii přejmenuje na Bellu a chrání ji před lidmi, kteří ji chtějí zastřelit. Jednoho dne, kdy byla na Bellu udělaná rojnice z padesáti střelců, děda zradí Sebastiána. Od toho dne se odvíjí drama, které vyústí na boj o holý život nejen před přírodou, ale i před Němci.
Kniha je určena pro děti od devití let a i díky tomu jsem se uklidňovala, že příběh dobře skončí. Ale napnutá jsem u toho byla parádně, moc jsem Belle fandila. Už jen proto, že psa této rasy máme doma a je nádherný. A tím to pro mě bylo reálnější. Vidím, jak náš Lord miluje zimu, má hustý, bílý kožich, kdy boudu bere na milost jen když je bouřka. Kniha je doplněna hezkými ilustracemi Barbory Kyškové a je čtivě napsaná. Vřele ji doporučuji přečíst nejen dětem.

Foto: Nakladatelství Albatros


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353