Nell Leyshonová – Barva mléka

Tato kniha není můj žánr, takže nemůžu říct, že je špatná. To určitě ne, je prostě zvláštní. Ať už stylem, jak je napsaná nebo obsahem, kdy autorka si nebere servítky a popisuje tam např. zápach výkalů. Zvykala jsem si na to skoro třetinu knihy. Svůj příběh tu vypisuje na papír patnáctiletá dívka Mary. Zrovna se naučila psát, takže tam nepoužívá čárky a uvozovky v přímé řeči – což mi chybělo nejvíc. Jediné, že ukončí větu znaménkem a další větu začíná opět malým písmem. Ani jsem netušila, jak jsem zvyklá na správný pravopis. Prostě mi vadilo, že to tam není. Ale budiž, smířila jsem se s tím.


Je rok 1831 a Mary píše co se jí stalo a proč. Ještě před rokem žila na statku. Se svým despotickým otcem, matkou, třemi sestrami a dědou. Děda je po nehodě a nemůže chodit. Mary ho má nejraději a každou chvíli, kdy může utíká k němu. Otec na statku vládne pevnou rukou a vidí jen práci. Pokud se Mary chvíli opozdila nebo si dovolila říct něco co táta nechce slyšet, tak dostala nabito. Ale Mary za celý život nic jiného nepoznala a je spokojená. Má to tam ráda. Jednou jí otec řekne, že půjde sloužit k vikářovi, dostal za ní zaplaceno a hotovo. Mary se to nelíbí, ale otce musí poslechnout. Vikářova žena je těžce nemocná a Mary se o ní stará. Není tam šťastná, ale zvykla si. Chybí ji děda, sestry a tvrdá práce. Po smrti vikářovy ženy se vše změní a sled událostí přinutí udělat Mary něco, za co bude potrestaná.
Mě bylo Mary líto a to co udělala je špatné. Ale chápu ji, v dnešní době by bylo všechno jinak. Aspoň doufám, že by bylo přihlédnuto k okolnostem, proč to udělala. Příběh je silný a přinutí vás o knize přemýšlet. Jen ten styl psaní mi nesedl. Ale Mary se mi moc líbila, její myšlení bylo přímé a nezkažené. Nestyděla se za to kým je a používala svůj prostý rozum. Byla hrozně hrdá na to, že se naučila psát a číst. A že mohla napsat svůj příběh, kde líčí jak to vše doopravdy bylo.

Foto: Nakladatelství Plus