Mu-žung Süe-cchun – Než slehne rudý prach

Než slehne rudý prach, stane se celý Wej Taův život. Život mladého advokáta žijícího si na tak vysoké noze, jak to pro čínskou zkorumpovanou oblast soudnictví a práva typické. Život tak spletitý nejen událostmi, ale i morálním vývojem, že právě to dělá z knihy nezapomenutelné čtení. Chvílemi se vám bude tajit dech, chvílemi vás obestoupí lidský hnus a pochopení zákona džungle. Román má nepopiratelné charisma už od prvních stránek. Autor je geniální vypravěč, psycholog, geniálně pracuje s lidskou myslí, která se začíná prolínat do mysli čtenáře okamžitě poté, co pochopí a vžije se do úplně jiné mentality lidí, než na jakou jsme zvyklí.

IMG_20180829_103816

Jako čtenářka jsem si na toto charisma prvních pár stránek zvykala, to nemůžu popírat, nebylo to nic lehkého ke čtení, ale pak jsem možná, stejně jako hlavní hrdina Wej Ta, nechala svědomí doma a román mne pohltil. Je to přesně ta kniha, kterou musíte dočíst na jeden zátah, protože i všední dny v ní jsou tak odlišné od evropského vnímání, že se vám tají dech. (str. 39)

Bezskorpulózní řemeslo

Čínské soudnictví je ve skutečnosti dobře ošéfovaný – do 20 dní, maximálně do pár měsíců od podání žaloby je zaplacený každý, kdo zaplacený být má, nějaká soudní rozprava nebo šetření už jsou jen pro forma. Čínská ústřední televize má často na programu přenosy ze soudních líčení, všichni soudci působí pravda přísně a neoblomně, právníci zase mluví jako z knihy, popravdě je to jen divadlo pro kretény, protože normální Číňan, který na to kouká, nerozumí v zákonech ani ň…“

IMG_20180829_103806

Jo, je to BEZSKORPULÓZNÍ ŘEMESLO, tohleto soudnictví a právnictví v Číně. Od začátku až do konce, jedna velká beznaděj pro právo, jedna velká živná půda pro částky, nad kterými se nestačíte ani podivit. Nakonec se dostáváme k životu, ve kterém přetékají finanční prostředky způsobem, který není člověk bez závazků a rodiny schopen unést, proč taky? Pro jednoho je to moc… Má pak i právě tohle vliv na charakter, na chování, ne zvýšení, nebo ztráty ostražitosti? Jak se mění složení různých lidských supů kolem takových lidí?

Otázky a zase otázky… Je tohle proboha život?

Najednou vás napadají otázky, na které částečně odpovídá vyprávěný příběh, ale mnohem více dalších otázek vzbuzuje. Především těch lidských, na které ale postupně snad i přestanete chtít hledat odpovědi, protože jednoduše neexistují. V džungli, v níž se příběh odehrává, tyhle odpovědi neexistují v uspokojivé variantě. Je to prostě tak, jak to je. Jak je tu řečeno – láska a soucit, smysl života, jsou jen ospalky, které si musíte každé ráno otřít z očí, abyste toho dne přežili.

Více než třista stran se budete snažit přežít. A jestli se to povede, není v rukou spravedlnosti, ale v rukou peněz. I když, kdoví… konec je rozhodně tím, co na této knize zanechává ve čtenáři nezapomenutelný dojem plný emocí.

A možná stejně jako on nakonec usoudíte, že kdybyste si mohli vybrat, raději byste se NENARODILI.

O autorovi:

Mu-žung Süe-cchun, vlastním jménem Chao Čchün, se narodil v roce 1974 v Šan-thungu na severovýchodě Číny. Nekonvenční člověk, který se vymyká čínské kontrole a často píše své romány ve vícero variantách, aby unikl cenzuře. Žije v Honkongu a je komentátorem čínských událostí pro The New York Times. Napsal již šest podobných románů, které budí pozornost po celém světě právě variabilitou a syrovostí témat i zpracování.

Foto: www.argo.cz