Miloslav Moulis, Roman Cílek – Zapomeňte, že jste byli lidmi

Nakladatelství Epocha vydává knihu Miloslava Moulise a Romana Cílka Zapomeňte, že jste byli lidmi aneb Nacistické koncentrační tábory – symbol barbarství. Jak snadné a pohodlné je otočit se zády k minulosti. A jak je to také nestatečné!


Dá-li se to takto říci, pak tato kniha, jejíž druhé vydání vám nabízíme, je pobouřenou autorskou vzpourou proti stavu, kdy se téma nacistických koncentračních táboru vytrácí z vědomí naší společnosti a je připomínáno vždy spíš jen jednostranně a nárazově. Proto se oba zkušení autoři literatury faktu, kteří se těmito otázkami již dlouho zabývají a mají k nim i osobní vztah (jejich otcové se stali oběťmi hitlerovců a Miloslav Moulis prožil jako politický vězen za ostnatými dráty téměř pět let), rozhodli zpracovat dílo, jež by přehlednou a čtivou formou nabídlo mnohostranný obraz toho, co nacistické koncentrační tábory v dané etapě nejen německých, ale téměř celoevropských dějin představovaly. K vyjádření zvolili formu střídání faktografických kapitol s dramatickým vylíčením výjimečných osudů a událostí. Název knihy vychází z nacistického záměru, aby ti, které uvěznili a hodlali zničit, přestali být lidmi – ale platí to rovněž v opačném směru: ti, kteří se podvolili k zformování, řízení a výkonu barbarské praxe v koncentračních táborech, sami přestali být běžnými lidskými bytostmi. I z těchto důvodů je o tom třeba psát – tím spíš, že nacistické tábory smrti nebyly ve 20. století bohužel jedinými, jimiž si lidstvo zatížilo svou historii.

O autorech:
Miloslav Moulis (1921 – 2010) byl v roce 1940 zatčen gestapem a vězněn v káznicích a koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald. Po osvobození pracoval jako novinář, ve Vojenském historickém ústavu, v Kanceláři prezidenta republiky a ve Svazu bojovníků za svobodu. Byl členem Mezinárodního táborového výboru Buchenwald a působil také ve vedení Klubu autorů literatury faktu. Vydal řadu knih s problematikou odboje a druhé světové války – například: To byl Buchenwald, Neviditelná fronta. Život plný nenávisti (spoluautor Dušan Tomášek), Sto dní na vrcholu moci, Vlaky do neznáma, Dokonáno jest…! (spoluautor Roman Cílek). V posledních měsících života chystal spolu s R. Cílkem knížku Útěky z pekla, jejíhož vydání v edici Magnetka se však již nedožil.

Roman Cílek (1937) patří k nejzkušenějším autorům v žánru literatury faktu. Vydal několik desítek knih, z nichž mnohá získala ocenění. Jen namátkou: Holocaust – zřetězení zla, Přejde vás smích… aneb Prokletí moci, Olga Hepnarová: Zabíjela protože neuměla žít, Pamětihodné bitvy českých dějin (spoluautor Karel Richter), Hlasy z hořících domů (spoluautoři Karel Richter a Přemysl Veverka). V Nakladatelství Epocha se zařadil mezi kmenové autory vydáním knih Mordcentrála X, Krvavá předehra (Španělsko 1936-1939: občanská válka a zahraniční intervence), Každý, kdo unese oštěp… (Habeš 1935-1936), V edici Magnetka, jejímž je Epocha spoluvydavatelem, mu vyšly knihy Agonie, 100 hodin, kdy umírala republika (spoluautor Miloslav Moulis), Útěky z pekla (rovněž s M. Moulisem), Já – Otto Skorzeny…!. V současné době chystá knihu o zákulisí krvavého dramatu v počátcích nacistické éry v Německu.

Zapomeňte, že jste byli lidmi… (2. vydání)
Autoři: Miloslav Moulis, Roman Cílek
Obálka: Josef Kroupa
Formát: váz. s přeb., 145 x 200 mm
Počet stran: 352 stran včetně ilustrací, fotografií a map
Cena: 335 Kč

Foto: Nakladatelství Epocha