Miloš Hořejší – Protektorátní Praha jako německé město

Nacistický urbanismus a Plánovací komise pro hlavní město Prahu. Záhy po zřízení Protektorátu Čechy a Morava se české obyvatelstvo stalo cílem rozsáhlé vlny germanizace. Mezi prostředky využívanými ke zdůraznění nacistické dominance nemohla chybět ani nacionálním socialismem preferovaná architektura. Ke germanizačním zákrokům využívali nacisté v protektorátu stávajících státních institucí.


V případě architektury a urbanismu se jednalo o organizaci původně založenou s cílem Prahu modernizovat – Plánovací komisi pro hlavní město Prahu a okolí. V jejím čele se postupně vystřídalo několik německých architektů a urbanistů, kteří se Praze snažil vtělit ráz ne nepodobný přestavbám Berlína, Norimberku či Lince. Publikace českého historika Miloše Hořejše představuje první systematické zmapování této pozapomenuté kapitoly našich novodobých dějin.

Hořejšova publikace je významným příspěvkem k dějinám nacistické okupace a současně i k vývoji urbanismu v Českých zemích. Práce je rozkročena mezi politickými, hospodářskými a sociálními dějinami, dějinami architektury, ale i kultury. Jako první detailně mapuje nacistické plánování budoucí přeměny Prahy, vnímané samotnými nacisty jako město české, do podoby města německého, tedy do vizuální přeměny veřejného prostoru symbolizujícího »německou kulturní příslušnost«.
Prof. PhDr. Eduard Kubů, CSc.

Jedná se o velmi fundovanou odbornou práci na dosud prakticky neprobádané téma. Autor pečlivě a systematicky zpracovává tématiku pražské architektonické a urbanistické scény před německou okupací i situaci po nástupu nacismu a vzniku Protektorátu Čechy a Morava. Podrobně nás seznamuje nejen s jednotlivými aktéry, ale také příslušnými úřady a komisemi nebo činností pražské německé techniky v době okupace. Současně nás uvádí do problematiky nacistické architektury a urbanismu v Říši.
Ing. arch. Zdeněk Lukeš

Protektorátní Praha jako německé město
Autor: Miloš Hořejší
Kniha vychází ve spolupráci s Národním technickým muzeem.
Počet stran: 320
Vazba: vázaná bez přebalu
Rozměry: 210 x 255 mm
Vydavatel: Mladá fronta

Foto: Nakladatelství Mladá fronta