Milan Hes – A brány se otevřely…

Nakladatelství Epocha vydává nový titul 36. svazek edice Magnetka: Milan Hes – A brány se otevřely. Osvobození 1945: Dachau – Osvětim – Terezín.

EM_1_2015_36_Brány_OK.indd
Ještě v lednu 1945 se za ostnatými dráty nacistických lágrů nacházelo zhruba 600 tisíc vězňů. Celkový počet vězněných v letech 1933 až 1945, kteří se nedobrovolně ocitli v nejrůznějších německých represivních zařízeních, lze odhadovat na několik miliónů osob. Zvláštní kategorií jsou oběti vyhlazovacích táborů. V jejich případě o uvěznění hovořit nelze. Likvidace či vražda. To jsou ta pravá slova pro zvěrstva, jež byla páchána ve jménu rasisticky orientovaného nacionálního socialismu.
Kniha A brány se otevřely… nás postupně provází posledními okamžiky existence táborů v Dachau, Osvětimi a Terezíně. Jak probíhalo osvobození na těchto místech hrůzy? V čem se odlišovaly první okamžiky svobody v Dachau – nejstarším a nejdéle fungujícím koncentračním táboře od konce existence osvětimské továrny na smrt, jež je dnes vnímána jako jeden z hlavních symbolů holocaustu? Jaké bylo čekání na vytoužený konec v protektorátním Terezíně? Autor již tradičně využívá velkého množství svědectví pamětníků 2. světové války…
Titul vyšel i jako e-kniha.

O autorovi:
Mgr. Milan Hes, Ph.D. se narodil v roce 1976 a je absolventem oborů dějepis a základy humanitní vzdělanosti UJEP v Ústí nad Labem. V roce 2012 na FF UK obhájil disertační práci na téma „Didaktické aspekty historické paměti holocaustu“ a absolvoval znovu obnovený obor didaktika dějepisu.
Vyučuje na gymnáziu v Praze 4. Badatelsky se zabývá především regionálními dějinami Kladenska a Slánska v 19. a 20. století, problematikou holocaustu, vzájemným vztahem fenoménů dějin a paměti a také didaktikou dějepisu. Je spoluautorem kolektivní monografie Kulturní a sociální skutečnost v dějezpytném myšlení (1999). Od roku 2005 pravidelně publikuje v odborných a populárně naučných časopisech. V roce 2012 vydal v Nakladatelství Epocha publikaci Čekání na smrt, pojednávající o rodinném táboře českých Židů v Osvětimi. Ve stejném nakladatelství vydal v roce 2013 knihy Promluvili o zlu: Holocaust mezi dějinami a pamětí a Dny strachu: Osudy ukrývaných Židů na Slovensku v časech vlády Jozefa Tisa.

Foto: Nakladatelství Epocha

0