Martina Formanová o své nové autobiografické knížce Nalakuj to narůžovo: Je to moje nejintimnější kniha

„Umlkly Milošovy oblíbené písničky, které jsme si pouštěli, jako by měl kdykoli vejít a připojit se k nám. Obývákem se nenese kouř jeho doutníků ani vůně espressa s kapkou Baileys ani zvuk CNN ani, ani…“ píše Martina Formanová v nové knize, v níž se vyrovnává se smrtí manžela, režiséra Miloše Formana, který zemřel v roce 2018. 

Sevřená smutkem a osamělostí hledá způsob, jak se vzchopit a zaplnit prázdnotu. Překvapivým řešením se stává kurz stand-up comedy, který ji přiměje podívat se na vlastní situaci, na život, prizmatem humoru.

Autorčina jemně dávkovaná ironie prolíná celým textem, nejvíce zasahuje ji samotnou. Ve vyprávění se kromě rodiny včetně zvířat objevují také přátelé z řad známých umělců, například scenárista Petr Jarchovský či americká herečka Mia Farrow.

 

Anotace:

V nové knize, kterou Martina Formanová navazuje na předchozí autobiografické prózy Skladatelka voňavého prádla a Snědla dětem sladkosti, se setkáváme se zralou ženou reflektující svůj život po smrti manžela Miloše Formana. S pomocí deníku zpracovává svůj smutek a prázdnotu ze ztráty člověka, po jehož boku strávila dvacet tři let a s nímž vychovala dva syny. První zápis je ze srpna 2018, poslední z letošního, již pandemického února. S nadsázkou, sebeironií a upřímností autorka popisuje cestu k zotavení. Nečekanou součástí duševní terapie se pro ni stávají lekce stand-upu, který spojil její touhu po komunikaci, smysl pro humor i dávné vzpomínky na chvíle strávené v dětském recitačním kroužku v rodném Brně.

Autorčino nejintimnější dílo doprovází řada fotografií.

Odpovědná redaktorka Lenka Vosičková

Redakce textu Eva Krejčí

Na obálce použita fotografie Martiny Formanové od Lucie Robinson.

216 stran

cena: 297 Kč (pevná vazba), 247 Kč (brožovaná vazba)

Více infa: www.eprostor.com

 

O autorce:

Martina Formanová pochází z Brna, vystudovala scenáristiku na Filmové akademii múzických umění v Praze a od poloviny devadesátých let žije ve Spojených státech amerických. Je autorkou autobiograficky laděných próz Skladatelka voňavého prádla (2002) a Snědla dětem sladkosti (2012), novel Trojdílné plavky (2007) a Nevěra po americku (2011), románů Ten sen (2009) a Případ Pavlína (2014) a sbírky Povídky na tělo (2017). Napsala rovněž dva scénáře, které se staly předlohou k televizním filmům. Připravuje se realizace jejího nejnovějšího scénáře inspirovaného Skladatelkou voňavého prádla.

 

Foto: Nakladatelství Prostor