Martin Nekola – Petr Zenkl: Politik a člověk

Učitel, literát, propagátor českého jazyka a kulturní osvěty národa, aktivista bojující svým dílem proti habsburské monarchii, sociální pracovník, starosta, primátor, ministr, politický vězeň v koncentračním táboře, předseda strany, zanícený demokrat a konečně neúnavný vůdce protikomunistického odboje v zahraničí. Tím vším byl Petr Zenkl.


Ačkoliv patřil k účastníkům všech důležitých dějinných zvratů v českých zemích první poloviny 20. století, dnes jako by jej připomínala pouze ulice v pražské Libni či rychlík R 630 – Primátor Zenkl, brázdící od roku 2000 trasu Praha–České Budějovice.
Tento velký dluh se snaží splatit biografie mladého českého historika Martina Nekoly. Autor nad tímto projektem strávil šest let, nashromáždil tisíce stránek dokumentu, navštívil mnoho domácích i zahraničních archivu, přímo hovořil nebo korespondoval s desítkami osob, navázal plodnou spolupráci s kolegy z řady univerzit, vědeckých center a knihoven v Evropě a severní Americe.
Výsledkem je rozsáhlá kniha rozdělená do čtyř základních částí, popisujících Zenkluv život a dílo před vstupem do politiky, na komunální a celostátní úrovni a konečně v exilu. Zastavuje se u všech významných událostí a zvratů Zenklova více jak šedesát let trvajícího veřejného působení, odhaluje dosud neznámé souvislosti i detaily z osobního života. Odpovídá na otázky, jaký byl Zenkl politik i člověk a jak se zapsal do našich moderních dějin.
Publikace vychází u příležitosti 130. výročí narození této výjimečné osobnosti

cena: 349,- Kč | vázaná s přebalem | 448 stran + 16 stran přílohy | 130 x 200 mm

O autorovi:
PhDr. Martin Nekola, Ph.D. Se narodil v roce 1982 a vystudoval Politologii na FF UK v Praze. Momentálně je nezávislým badatelem, věnuje se především problematice československého exilu a nedemokratickým režimům. Jako stipendista Fulbrightovy komise strávil několik měsíců bádáním v USA. Publikoval přes sto odborných a populárně naučných článků a čtyři monografie: Hitlerovi satrapové (2008, Cena Miroslava Ivanova), Mocní Třetí říše (2010), Vyslanci hákového kříže (2011, Cena E. E. Kische) a Operace Kondor (2012).

Foto: Mladá fronta