Marie Rejfová – Kdo maže, ten jede

Právě jsem dočetla již třetí díl volně na sebe navazujích detektivek, kdy případy spojuje svérázná učitelka výtvarné výchovy Josefína Divíšková. Pro mě je to taková románová detektivka a hodně moc mě baví. V tomto díle jsem byla trochu ochuzena o tu románovou notu, ale detektivková vyhrávala moc dobře.

Josefíně je sice čtyřicet, ale žije sama u rodiny své vdané přísné sestry Miroslavy. Obě postavy mě moc baví a skvěle se doplňují. Víc je mi sympatická Josefína, ale Miroslava má také něco do sebe. V tomto díle se sestry s manželem Miroslavy Karlem vydávají na běžkařský závod. Josefína přecenila své síly a nakonec díky ní jsou vzadu, kde se k nim přidá podnikatel Oplt s přítelkyní Nelou. Začne sněhová vánice a celá skupina je nucena závod ukončit a schovat se do blízkého mlýna, který patří Opltovi. To by nebyla Josefína, aby se kolem ní stále něco nedělo, a tak je ve mlýně později nalezena mrtvola, ke které přijede policie v čele s komisařem Tvrdíkem. Komisaře známe moc dobře z minulých dílů, kde jsme ho poznali mimo jiné i jako ženatého milence Josefíny.

Celá kniha se odehrává v uzavřené společnosti mlýna, a tak jsem se dobře zorientovala v postavách. Opět je Josefína vtipně sarkastická a příběh čtivý. V předešlých dílech se děj stejně točil jak kolem vyšetřujícího případu, tak kolem soukromí Josefíny, což mi v tomto díle chybělo. Převládal případ, a tak doufám, že se to v dalším díle vyrovná. Celkově se mi kniha dobře četla a vůbec nevadilo, že děj se odehrává v zimě. V těch letních vedrech to má chladící účinky. Musím ještě zmínit grafickou úpravu knihy, která je opět skvělá a krásně ladí s díly předešlými. Doporučuji.

Hodnocení: 80%

Více infa: https://www.mysterypress.cz/kdo-maze-ten-jede/

Foto: Nakladatelství MYSTERYPRESS