Marie Reifová – Kdo jinému jámu kopá

Blíží se léto, čas prázdnin a dovolených. Pro mě k tomu vždy patří pohodová kniha. Pokud máte podobné chutě, mám pro vás ideální knihu na odpočinek k vodě nebo pod strom. Já mám ráda v létě obojí… Tato nová detektivka skvěle splňuje mé parametry. Je lehce vtipná, svižná, čtivá, dobře zpracovaná a hlavně odehrává se v českém prostředí, což je pro mě moc fajn.

kdo jinemu jamu
Myslím, že se bude líbit především ženám. Je psána z ženského pohledu a hlavní hrdinkou je Josefína, jednačtyřicetiletá učitelka výtvarné výchovy, která je opravdu svá a originální. V něčem mi byla sympatická a v něčem mi lezla na nervy, ale vždy pobavila. Popis jejich myšlenek byl velmi trefný a přirozený, prostě výstižný.
Dobře je vylíčen charakter malého města. Celkově atmosféra knihy byla, přestože se hledal vrah, velmi příjemná a pohodová. Což je dáno povahou Josefíny, která není hysterická, ale také zcela neobyčejná. Například je nepraktická – v její ledničce najít jídlo jedná se zázrak. Má dospělého syna na výšce a užívá si svůj klid, i když stále nezapomněla na zradu svého bývalého manžela. Je přátelská k normálním lidem a hlavně je žena, která do všeho strká nos, protože je prostě zvědavá a má štěstí.
Josefína při výšlapu s novými kamarádkami Alenou a Bětou a s pedantskou sestrou Miroslavou pochopila, že to nebyla až tak dobrá volba výletu a rozhodne se vrátit. Po chvíli uslyší křik a utíká zpět. Miroslava nalezne Alenu mrtvou, když si šla odskočit na malou do lesa a dlouho se nevracela. Od toho momentu se hledá vrah.
Musím uznat, že zápletka je jednoduchá a moc možností nebylo. Já nejsem dobrý detektiv, takže ani netipuji. Ale tušila jsem…. Případ vede komisař Tvrdík, který byl kdysi Josefíny milencem. Ono totiž tato kniha je sice první díl z připravované série, ale v elektronické podobě vyšel nultý díl Kdo má pod čepicí. Ten má sice pouhých čtyřicet stran, ale je to prý taková milá jednohubka a seznamovací půda pro tento první díl.
V závěru knihy je ukázka z dalšího dílu, který má vyjít na podzim. Velice mě zaujala a rovněž pobavila, z čehož správně usuzujete, že mám v plánu si ji přečíst. Nakladatelství doporučuji zůstat ve stejném duchu vizáže knihy. Mně se totiž ilustrace moc líbí. Nejen na obálce, ale i v knize před každou kapitolou je jednoduchý obrázek na černé straně. Kniha je originální nejen textem, ale i vzhledem. Když přemýšlím v budoucnosti, tak díly vedle sebe v ladících obalech budou krásně zdobit jakoukoliv knihovničku.

Foto: Nakladatelství Mysterypress