Lucie Konečná – Vířivka

Albatros podporujě české autory. Je větší nabídka, a tak jsem se i já začala více zajímat o české knihy. Dostala jsem dvě novinky a první vám dnes představím. Je to malá nenápadná knížka se silným příběhem, který ve mně doznívá ještě dnes, tři dny po přečtení. Kdo je oběť a kdo viník? Zdánlivě lehká otázka a až po přečtení lehká odpověď.

Virivka

Helena se vrací do normálního života po dvanácti letech, které strávila ve vězení. Její sociální kurátorka Soňa ji pomáhá dostat se zpátky. Pomůže ji najít bydlení, kdy Helena odmítne ubytovnu, protože jí to připomíná vězení. Na rok si pronajme jednopokojový byt, kterému kraluje uprostřed pokoje vířivka. Ta ji na bytu nejvíc přitahuje. Také spolu najdou práci, která Heleně vyhovuje zdánlivou anonymitou, ale není tam úplně sama. Dělá na poště v depu, kde třídí balíky. Ve fyzické práci nalézá úlevu od dotěrných myšlenek. Chce zapomenout na minulost a začít znovu.

V práci najde přítelkyni Andulu, která ji tak trochu nahrazuje dceru Báru se kterou má zakázaný styk a také s manželem. Myšlenky se ji čím dál více vracejí do minulosti a čtenář postupně poznává, co se opravdu stalo.

Bohužel nemůžu více psát o ději nebo bych vám sebrala moment překvapení a uvědomění, jak je to vše nefér. Jak někdo může tak moc někoho týrat fyzicky nebo psychicky. Jak dokonalý může být člověk manipulátorem a záludně umí ubližovat. Jak moc je k tomu okolí pokrytecké a zavírá oči před pravdou. Nebo jak moc se umí agresor skrývat, že si toho nikdo nevšimne.

Velmi dobře je vykreslena psychika oběti i viníka. Román je krátký, ale velmi čtivý a působivý. Soustředí se na Helenu, ale zároveň poznáváme i okolí a její přátelé, které svým způsobem na toto přátelství také doplatí. Vířivka je symbol očisty a relaxu. Čtenář to pochopí už během čtení a v závěru si vzpomene na karmu. Vše špatné i dobré se ti jednou vrátí. Ať je to později, ale vrátí…..

Hodnocení: 90%

Více infa: https://www.albatrosmedia.cz/tituly/51870609/virivka/

Foto: Nakladatelství Motto


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353