Luboš Nečas – Whitney Houston: Hlas, který zní dál…

Originální. Nespoutaná. Hlasově nenahraditelná. Inspirující. Inovativní. Jedinečná. Svého času nezastupitelná… Těmito slovy zahajuje svou vzpomínkovou knížku Whitney Houston Hlas, který zní dál… Luboš Nečas. A vůbec čtenáře nešetří! Hned v Úvodu je provede mezníky zpěvaččina osmačtyřicetiletého života a v jeho závěru nás upozorní na zajímavou souhru spojenou s čísly – s čísly 9 a 12, která provázela vše, co se kolem této ženy dělo.


Ale pěkně popořádku, začíná se pěkně od dětství. Přeneseme se do srpna 1963, kdy se v Newarku narodila Whitney Elizabeth Houston – budoucí světová megahvězda a budeme procházet necelými devětačtyřiceti roky velmi zajímavého osudu. Kapitoly knihy jsou otiskem všech období zpěvaččina života – dětství, prvních vystoupení, zrození hvězdy, obrovského úspěchu, zrození filmové hvězdy, manželství, propadu na dno, nového začátku po nešťastný konec.
Autor vše sleduje krok za krokem. Vychází přitom z četných rozhovorů, které zpěvačka za svůj život poskytla médiím, ze vzpomínek blízkých, přátel, vrstevníků, producentů sám dedukuje a upozorňuje na zajímavé souvislosti. Z celé knihy je znát jeho obdiv k této ženě. Jeho odhady, dohady, spekulace jsou uvěřitelné, občas máte pocit, že s Whitney strávil nejeden den, že se museli dobře znát.
Jednotlivé pasáže jsou proloženy nejen citacemi z rozhovorů, ale hlavně texty písní, které Whitney proslavila – nebo které proslavily ji (jak chcete). Velmi přínosnou je přílohová část knihy, kde autor přehledně uvádí zásadní koncertní turné a zpěvaččinu diskografii. A vše provázejí fotografie. V knize je velká část věnována filmu Osobní strážce – snímku, který snad zná každý. Snímku, který mrazí a hřeje současně. Snímku, který se zarývá kdekomu pod kůži. V souvislosti s tímto filmem upozorňuje Luboš Nečas na jednu zajímavost:
V případě Whitney Houston je velkou životní ironií slovní spojení: osobní strážce. Zatímco ten filmový v podání Kevina Costnera ji raketově VYNESL mezi nejprodávanější, nejoblíbenější a nejžádanější hvězdy světového showbyznysu a v uvedeném filmu jí zachránil život, ten skutečný osobní strážce v reálu totéž už udělat nemohl.
Ano, je to tak, její osobní strážce byl posledním, který jedinečnou zpěvačku držel v náručí, byl tím, který ji vynesl z koupelny – bohužel, záchrana přišla pozdě…
Luboš Nečas předložil čtenářům zajímavý osud jedinečné ženy. Nesnaží se ho přikrášlovat, nic nezamlčuje. Dotýká se hvězdných okamžiků i chvil, kdy zpěvaččin život nebyl zrovna přehlídkou růžových dní, kdy nebyla zrovna vzorem pro své fanoušky. Snaží se objektivně představit hvězdu, kterou má rád (ostatně to zdůrazňuje v samotném závěru knížky).
Velmi příjemná je struktura publikace. Nemusíte ji číst od začátku do konce, můžete listovat, dotýkat se konkrétních období slavné ženy, prohlížet působivé fotografie, začíst se, pokročit dál nebo se zamýšlet nad slovy písní, která vám při čtení řádků budou znít v uších. Ta knížka je totiž hudby plná.
Jediné, co trošku vadí mně, je grafická úprava knihy. Je, na můj vkus, příliš pompézní, citace ze zpěvaččiných rozhovorů a vzpomínky přátel a blízkých jsou tištěné tučnou kurzívou, takže téměř vyskakují ze stránek. Také hvězdičkový rámec každé stránky spíš ruší. Myslím si, že „klidnější“ grafická úprava by byla mnohem vhodnější – zpěvačka by si ji určitě zasluhovala. Ostatně, zdařile strukturovaný text vzpomínek Luboše Nečase na Whitney Huston též.

Foto: CPress Brno