Louise Waltersová – Kufr paní Sinclairové

Chcete si přečíst čtivý, klasický a kvalitní román? Tato kniha je pro vás jako dělaná. Má vše, co má mít. Smutek, láska, tajemství, štěstí. V neposlední řadě také krásný literární sloh, plný hezkých slovních spojení a obratů, jejíž výsledkem je velmi příjemné čtení, které vás obohatí osudovým příběhem dvou žen. Žen zcela rozdílných, žijící každá v jiné době, ale přitom tak podobných.


Tajemství, které se nám postupně odkrývá, mi dalo téma k přemýšlení. I když to zákon nedovoluje, určité konání je lidské, pochopitelné a odpustitelné. Jak se jedná o mateřství, spousta zásad jde stranou. A má-li si žena vybrat mezi dvěma možnostma, jíž jednou je dítě. Řekla bych, že dítě ve většině vyhraje.
Sledujeme dva příběhy. Jeden ze současnosti, kde hlavní hrdinkou je pětatřicetiletá Roberta. Pracuje v knihkupectví a dalo by se říct, že je spokojená. Ale je sama, otec umírá a příležitostný milenec je ženatý. Ten, kdo se jí opravdu líbí je zadaný. Založila sbírku zapomenutých vzkazů a dopisů ze starých knih, které také prodává. Často na začátku její kapitoly, je zveřejněn některý z těchto vzkazů a pod tím v závorce je napsáno, ve které knize byl nalezen. To se mi líbilo. Kratičký náhled do cizích životů, jakýsi druh šmírování, který je omluven zapomenutím majitele. Její babička Dorothy je velmi stará, přestěhovala se do domu s pečovatelskou službou. Při vyklízení jejích věcí, najde Roberta dopis od neznámého muže pro babičku. Roberta začne přemýšlet, co se kdysi za války babičce stalo. A to je druhý osudový příběh. Dorothy má tajemství, které ovlivnilo i Robertu. Vzájemně se vyprávění dvou žen prolíná. A přesto to nepůsobí nijak rušivě. Lehce dle jmen poznáme, kdo právě vypráví. Tajemství není nijak šokující, tušíte co se stalo asi od půlky. Přesto jsem to zcela neuhádla a byla jsem unesená vývojem těchto životů. Skutečně to není žádná zamilovaná slaďárna. Je to o citech dvou osamělých žen, které se snaží ve svém životě najít štěstí.
Kniha se dobře četla, obsah je zajímavý, napsaná je výborně a obal je třešničkou na dortu pro milovníky knih. Vřele doporučuji.

Foto: Nakladatelství Mladá fronta