Leporela v retro stylu

Monika Valentová dosud vydala tři sbírky povídek pro dospělé. Zaujala hned svou prvotinou v roce 2011 Hafni! a jiné povídky. Její čtenáři se posléze dočkali dvou dalších knih – Mrkev pro vězně (2014) a Nelidské zdroje (2017). Všechny tři publikovala pod svým dívčím jménem Petrlová a dodržela ve vydávání tříletý odstup mezi nimi. Dneska je Monika mámou dvou malých kluků, není proto divu, že se pustila do příběhů určených dětem.

Malí čtenáři mají rádi říkadla a verše. Snáze se jim pamatují a dobře si na nich brousí své jazýčky. Autorka tedy obohatila svět dětských leporel hned o dvě veršovaná. Jedno je spíš pro kluky. Je o popelářích, kteří jezdí městem a odvážejí odpad. Takové zaměstnání se líbí všemu mužskému pokolení od pradávna. Jezdit po městě s kukačkou a smět být zamazaný, to je přece věc! Navíc jsou to silní chlapi a bez nich by bylo město špinavé. O tom všem se naši nejmenší dozví v rozkládací knížce Popeláři.

 

Auto plné vlídných tváří,

venku randál, skřípe plech,

to jsou přece popeláři,

spočítám je na prstech.

 

Na holčičky však Monika Valentová nezapomněla. Spíš jim je určený příběh Pokojíček. V něm vstoupí malí i velcí s autorkou do ryze dětského území, kde se přece dějí věci – takový pokojík může být chvíli lodí, chvíli zámkem, někdy je lesem, ale vždy dokáže být tím, čím má v očích dítěte být.

Víš, kde bydlí všechny hračky?

Jakou mají adresu?

Auta, kostky, vysílačky…

kde máš tucet výkresů?

 

K tomu ještě ilustrace Zdeňka Skřivánka nadchnou velké, potěší malé, protože skvěle doplňují vtipné autorčiny verše. Tedy nezbývá, než si prohlížet a pilně se učit povedeným textům.

Vydalo JaS nakladatelství v červenci 2021. A kdyby nebyla nálada přímo na čtení, lze s oběma leporely stavět ohrádky pro panenky či vytvářet garáže pro autíčka.

 

150×150 mm

12 stran

cena: 145 Kč

 

Foto: JaS nakladatelství


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353